poprzednie « wiadomości (31-40) z 71 » następneenergetyka
Jak śmiecie zamykać elektrownie jądrowe!? – pytają działacze pro klimatycznej inicjatywy FOTA4Climate, którzy w sobotę, 24 lipca br., przed elektrownią jądrową Grohnde będą protestować przeciw zamykaniu ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech. Do Hemelin w Dolnej Saksonii, obok F4C przyjadą również aktywiści m.in. z Nuklearii, Mothers for Nuclear Deutschland oraz Stand Up For Nuclear. Do udziału w proteście FOTA4Climate zaprosiła także Gretę Thunberg oraz polskie i międzynarodowe organizacje działające na rzecz klimatu.
czytaj więcejenergetyka
Czysty wodór będzie przyszłością zeroemisyjnej energetyki – przewidują specjaliści w dziedzinie elektroenergetyki. Mógłby on być wytwarzany w procesach zasilanych nadwyżkami z produkcji energii z odnawialnych źródeł. Konwersja energetyki nie powinna się jednak odbywać z pominięciem technologii nuklearnych, a w Polsce również źródeł konwencjonalnych, takich jak spalanie węgla czy gazu. Zdaniem prof. Piotra Kacejki, kierownika Katedry Elektroenergetyki Politechniki Lubelskiej, podstawą powinna być dywersyfikacja źródeł.
czytaj więcejenergetyka
Instytut Polityki Energetycznej im Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie we współpracy z Politechniką Rzeszowską imienia Ignacego Łukasiewicza ogłosił Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. To kolejna inicjatywa rzeszowskiego think tanku.
czytaj więcejenergetyka
– Ten trudny dla gospodarki rok uświadomił nam konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Temu mają służyć takie inicjatywy jak przyjęcie przez rząd ustawy offshore’owej, która jest procedowana w Sejmie, oraz aktualizacja programu budowy elektrowni nuklearnej w Polsce. Dopóki nie powstaną pierwsze bloki jądrowe, to gaz będzie paliwem stabilizującym działanie odnawialnych źródeł i zastępującym wygaszane moce węglowe.
czytaj więcejnauka
Młodzieżowa Rada Klimatyczna stworzyła raport w sprawie edukacji ekologicznej i klimatycznej, którego celem jest zapoczątkowanie prac nad jej ulepszeniem i rozszerzeniem w polskich szkołach. Raport został przygotowany w oparciu o opinię ponad 150 uczniów, nauczycieli i rodziców z całej Polski.
czytaj więcejenergetyka
Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach. Potrzebne są nakłady inwestycyjne nie tylko w fotowoltaikę czy turbiny wiatrowe, lecz także w magazyny energii. Równocześnie, choć odbiegając od polityki energetycznej UE, która promuje OZE jako główne źródło, Polska rozwija plany energetyki jądrowej. To właśnie synergia źródeł odnawialnych i atomu może być przyszłością polskiej energetyki.
czytaj więcejenergetyka
W piątek 18 grudnia 2020 roku, o godzinie 12:00 aktywiści klimatyczni i ekologiczni inicjatywy FOTA4Climate złożyli w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie list otwarty polskich naukowców, intelektualistów, aktywistów i obywateli do rządu, parlamentarzystów, organizacji, kościołów oraz obywateli Republiki Federalnej Niemiec w sprawie ponownego rozważenia decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 roku.
czytaj więcejenergetyka
W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C. To zaś oznacza częstsze i bardziej intensywne susze w lecie, nawałnice czy trąby powietrzne. Konieczne są zmiany, przede wszystkim energetyki. – Tylko przejście na zieloną i atomową energię zapewni bezemisyjną stabilność energetyczną – przekonuje dr hab. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy z Instytutu Geofizyki PAN.
czytaj więcejenergetyka
Jeżeli wybudujemy elektrownię jądrową, to zyskamy możliwości wykorzystania wodoru, który jest bezemisyjny. I tym szybciej Polska stanie się krajem neutralnym klimatycznie.
czytaj więcejochrona środowiska
Co prawda 72 proc. z nas uznaje globalne ocieplenie za groźne dla swego życia, ale inne zagrożenia są według nas bardziej niebezpieczne. To jedna ciekawszych obserwacji z raportu Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2020”. Dlaczego naukowcy uznają zmiany klimatu za najważniejsze z zagrożeń, a w Polsce bardziej boimy się zanieczyszczenia powietrza?
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 71 » następne