poprzednie « wiadomości (31-40) z 69 » następneenergetyka
Instytut Polityki Energetycznej im Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie we współpracy z Politechniką Rzeszowską imienia Ignacego Łukasiewicza ogłosił Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. To kolejna inicjatywa rzeszowskiego think tanku.
czytaj więcejenergetyka
– Ten trudny dla gospodarki rok uświadomił nam konieczność przyspieszenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Temu mają służyć takie inicjatywy jak przyjęcie przez rząd ustawy offshore’owej, która jest procedowana w Sejmie, oraz aktualizacja programu budowy elektrowni nuklearnej w Polsce. Dopóki nie powstaną pierwsze bloki jądrowe, to gaz będzie paliwem stabilizującym działanie odnawialnych źródeł i zastępującym wygaszane moce węglowe.
czytaj więcejnauka
Młodzieżowa Rada Klimatyczna stworzyła raport w sprawie edukacji ekologicznej i klimatycznej, którego celem jest zapoczątkowanie prac nad jej ulepszeniem i rozszerzeniem w polskich szkołach. Raport został przygotowany w oparciu o opinię ponad 150 uczniów, nauczycieli i rodziców z całej Polski.
czytaj więcejenergetyka
Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach. Potrzebne są nakłady inwestycyjne nie tylko w fotowoltaikę czy turbiny wiatrowe, lecz także w magazyny energii. Równocześnie, choć odbiegając od polityki energetycznej UE, która promuje OZE jako główne źródło, Polska rozwija plany energetyki jądrowej. To właśnie synergia źródeł odnawialnych i atomu może być przyszłością polskiej energetyki.
czytaj więcejenergetyka
W piątek 18 grudnia 2020 roku, o godzinie 12:00 aktywiści klimatyczni i ekologiczni inicjatywy FOTA4Climate złożyli w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie list otwarty polskich naukowców, intelektualistów, aktywistów i obywateli do rządu, parlamentarzystów, organizacji, kościołów oraz obywateli Republiki Federalnej Niemiec w sprawie ponownego rozważenia decyzji o ostatecznym wyłączeniu operujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec sprawnych elektrowni jądrowych, podjętej przez rząd niemiecki w 2011 roku.
czytaj więcejenergetyka
W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C. To zaś oznacza częstsze i bardziej intensywne susze w lecie, nawałnice czy trąby powietrzne. Konieczne są zmiany, przede wszystkim energetyki. – Tylko przejście na zieloną i atomową energię zapewni bezemisyjną stabilność energetyczną – przekonuje dr hab. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy z Instytutu Geofizyki PAN.
czytaj więcejenergetyka
Jeżeli wybudujemy elektrownię jądrową, to zyskamy możliwości wykorzystania wodoru, który jest bezemisyjny. I tym szybciej Polska stanie się krajem neutralnym klimatycznie.
czytaj więcejochrona środowiska
Co prawda 72 proc. z nas uznaje globalne ocieplenie za groźne dla swego życia, ale inne zagrożenia są według nas bardziej niebezpieczne. To jedna ciekawszych obserwacji z raportu Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2020”. Dlaczego naukowcy uznają zmiany klimatu za najważniejsze z zagrożeń, a w Polsce bardziej boimy się zanieczyszczenia powietrza?
czytaj więcejenergetyka
W Belgii po długim czasie “bezkrólewia” uformował się nowy rząd. Weszły do niego dwie partie Zielonych, i otrzymały ministerstwo energii. Brzmi to jak dobra wiadomość, niestety jednak tak nie jest.
czytaj więcejeneregtyka
Czeski rząd zatwierdził w poniedziałek dalsze kroki dotyczące budowy nowego bloku elektrowni jądrowej Dukovany i udzielił wicepremierowi Karlowi Havlíčkowi mandatu do prowadzenia dalszych negocjacji.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 69 » następne