Serwis informacyjny

FOTA4Climate zaprasza Gretę Thunberg do udziału w proteście przeciw zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech

Data dodania: piątek, 16 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Jak śmiecie zamykać elektrownie jądrowe!? – pytają działacze pro klimatycznej inicjatywy FOTA4Climate, którzy w sobotę, 24 lipca br., przed elektrownią jądrową Grohnde będą protestować przeciw zamykaniu ostatnich elektrowni jądrowych w Niemczech. Do Hemelin w Dolnej Saksonii, obok F4C przyjadą również aktywiści m.in. z Nuklearii, Mothers for Nuclear Deutschland oraz Stand Up For Nuclear. Do udziału w proteście FOTA4Climate zaprosiła także Gretę Thunberg oraz polskie i międzynarodowe organizacje działające na rzecz klimatu.

Atomowe misie, fot. Fota4Climate
Atomowe misie, fot. Fota4Climate

– To bardzo ważne, aby ruch klimatyczny całego świata był zjednoczony wokół pragmatycznych działań na rzecz klimatu uwzględniających wiedzę naukową i potrzeby cywilizacyjne ludzi – czytamy w liście otwartym opublikowanym przez FOTA4Climate. – Tylko wspólne działanie na rzecz ochrony i rozwijania nieemisyjnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej, obrony i przywracania przyrody, zmiany w produkcji rolnej i hodowli zwierząt, jak również zmiany systemów społecznych na bardziej zrównoważone, mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Stoimy po tej samej stronie – podkreślają autorzy. FOTA4Climate zaprasza również dziennikarzy do śledzenia tego wydarzenia na miejscu lub za pośrednictwem Internetu.

Przed elektrownią Grohnde ekolodzy będę domagać się wprowadzenia w Unii Europejskiej moratorium na przedwczesne zamykanie atomu. – W 2022 roku Niemcy zamkną swoje ostatnie działające elektrownie jądrowe. To zła decyzja w dobie postępującego kryzysu klimatycznego – uważa Andrzej Gąsiorowski z FOTA4Climate.

Atom jest niskoemisyjnym i bezpiecznym źródłem energii, a wydłużenie pracy elektrowni jądrowych jest bardzo skutecznym sposobem redukcji emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przeciwdziałania zmianom klimatu. – Tak długo jak spalany jest węgiel i gaz, atom musi pracować, aby ograniczać emisje CO2. Takie jest stanowisko wielu naukowców, ekologów i aktywistów. Zamykanie sprawnych elektrowni jądrowych to strzał w stopę ludzkości, jest to sprzeczne z zaleceniami naukowców z IPCC – podkreśla Adam Błażowski, jeden z założycieli organizacji FOTA4Climate, a Mateusz Sienkan (FOTA4Climate), podkreśla, że zamiast zamykać elektrownie jądrowe powinniśmy stawiać nowe i zamykać trujące nas codziennie elektrownie węglowe i gazowe.

Akcja przed Grohnde to kolejny protest inicjatywy F4C przeciw zamykaniu elektrowni jądrowych w Niemczech, ale także przeciw polityce tego kraju zmierzającej do wyłączania elektrowni jądrowych w innych krajach UE. List polskich naukowców i ekologów w sprawie zamykania sprawnych elektrowni jądrowych: https://fota4climate.org/2019/03/10/list-otwarty-w-sprawie-energetyki-jadrowej-w-niemczech/

Elektrownia Jądrowa Grohnde produkuje rocznie więcej niskoemisyjnej energii niż prawie wszystkie turbiny wiatrowe Danii. W 2021 roku osiągnęła ona poziom 400 TWh całkowitej produkcji niskoemisyjnej energii elektrycznej od momentu podłączenia do sieci. W tym okresie zakład zapobiegł emisji 400 milionów ton CO₂. Jej zamknięcie to katastrofa dla klimatu, bo zamiast energii z atomu, więcej prądu będzie produkowane z węgla i gazu.

FOTA4Climate to inicjatywa społeczna promująca pragmatyczne podejście do problemu katastrofy klimatycznej, oparte na uznanych przez naukę i sprawdzonych rozwiązaniach. Propagujemy pragmatyczną ekologię opartą na nauce i miłości do przyrody W skład ruchu wchodzą naukowcy, intelektualiści, aktywiści klimatyczni i przyrodniczy, a jego naczelną zasadą jest interdyscyplinarne podejście do problemu klimatycznej i ekologicznej katastrofy. Organizacja współpracuje z innymi organizacjami z Polski i ze świata.


Podziel się z innymi


Komentarze