poprzednie « wiadomości (11-17) z 17 » następneenergetyka
20 kwietnia Ignalińska Elektrownia Jądrowa na Litwie otrzymała decyzję Agencji Ochrony Środowiska o możliwości przeprowadzenia demontażu i dekontaminacji wyposażenia budynków A2 i W2 drugiego bloku energetycznego z reaktorem RBMK-1500 (projekt 2210, Faza 1).
czytaj więcejenergetyka
W Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II w Rosji przeprowadzono próbny rozruch turbiny bloku energetycznego nr 2 wyposażonego w reaktor WWER-1200. Specjaliści uruchomili turbinę na biegu jałowym i stopniowo zwiększali liczbę obrotów do wartości projektowych, czyli 3000 obrotów na minutę.
czytaj więcejenergetyka
W ramach „gorących” testów, które rozpoczęły się w dniu 10 września, została przetransportowana do suchego składowiska wypalonego paliwa jądrowego SNF-2 pierwsza partia 9 zestawów wypalonego paliwa, które dzień wcześniej załadowano w magazynie SNF-1 typu „mokrego”.
czytaj więcejenergetyka
W drugim bloku energetycznym Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II, wyposażonym w reaktor WWER-1200 zakończono ostatnie i najbardziej ekstremalne testy poprzedzające rozruch fizyczny - „gorący” rozruch reaktora.
czytaj więcejenergetyka
Nowy blok Leningradzkiej EJ II wyposażony w reaktor WWER-1200 został podłączony do systemu ciepłowniczego okręgu Sosnowoborskiego, całkowicie zastępując moc cieplną zatrzymanego w grudniu 2018 roku bloku RBMK. Jako pierwsze ciepło zostało dostarczone do zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w strefie przemysłowej. Kolejnym etapem będzie podłączenie do źródła ciepła okolicznych mieszkańców.
czytaj więcejeneregtyka
- Mini-serial HBO/Sky "Czarnobyl" jest dosadnym przypomnieniem ogromu wypadku, który zniszczył blok 4 w 1986 roku. Wyraźnie przypomina ból i cierpienie ludzi, w szczególności tych, którzy próbowali zająć się konsekwencjami wypadku w pierwszych kilku dniach i tygodniach od katastrofy. Ale "Czarnobyl" wyraźnie podkreśla również, jak kult tajemnicy i posłuszeństwa przyczynił się do wypadku i utrudniał wysiłki z uporaniem się z jego następstwami - przekonuje Balthasar Lindauer, dyrektor departamentu bezpieczeństwa jądrowego EBOR.
czytaj więcejenergetyka
Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona - mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski. Zapewnia, że konstrukcje współczesnych reaktorów są jawne i niemożliwe jest powstanie takich uchybień jak w 1986 roku.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-17) z 17 » następne