Serwis informacyjny
W Czarnobylskiej EJ rozpoczęto transport wypalonego paliwa jądrowego
Data dodania: poniedziałek, 14 września 2020, autor: nuclear.pl
W ramach „gorących” testów, które rozpoczęły się w dniu 10 września, została przetransportowana do suchego składowiska wypalonego paliwa jądrowego SNF-2 pierwsza partia 9 zestawów wypalonego paliwa, które dzień wcześniej załadowano w magazynie SNF-1 typu „mokrego”.
Wyładowywane z reaktora jądrowego wypalone paliwo umieszczane jest w basenie wypalonego paliwa wypełnionym wodą, gdzie pozostaje przez co najmniej kilka lat i jest ono w tym czasie schładzane, a jego w aktywność spada kilkakrotnie. Po tym okresie wypalone paliwo, o ile nie jest poddane procesowi przetwarzania, może zostać przeniesione do okresowego przechowalnika (zwykle zlokalizowanego na terenie elektrowni jądrowej), w którym może być magazynowane przez kolejne 40-50 lat.
Transport wypalonego paliwa jądrowego odbywa się w ramach odrębnego zezwolenia na uruchomienie obiektu jądrowego - nowo wybudowanego składowiska wypalonego paliwa jądrowego SNF-2.
Dzień wcześniej pierwsza partia 9 zestawów wypalonego paliwa została załadowana do specjalnego kontenera transportowego zamontowanego na platformie kolejowej w obecności inspektorów MAEA. Kontener posiada dodatkowo funkcję biologicznego zabezpieczenia personelu przed promieniowaniem.
Rozpoczęcie „gorących” testów i transportu wypalonego paliwa jądrowego do SNF-2, poprzedziły pomyślnie zakończone czynności przygotowujące do długoterminowego składowania pierwszego zestawu prawdziwego wypalonego paliwa, w tym testy z wykorzystaniem symulatorów zestawów paliwowych.
Obsługa i transport wypalonego paliwa jądrowego w obu magazynach składa się z serii skomplikowanych, wzajemnie powiązanych operacji, obejmujących podnoszenie, cięcie, przepakowywanie, suszenie, uszczelnianie w specjalnych zasobnikach i późniejsze poziome umieszczenie w module przechowalnika SNF-2.
- Rozpoczęcie „gorących” testów i transportu wypalonego paliwa jądrowego do SNF 2 to ważne wydarzenie, na które czekali nie tylko Ukraina, ale także nasi międzynarodowi partnerzy, którzy wspierają nasz kraj podczas likwidacji elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zmieniając obiekt „Ukrycie: w system przyjazny dla środowiska. Chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim odpowiednim instytucjom ukraińskim za ich sprawną i skoordynowaną pracę, darczyńcom Rachunku Bezpieczeństwa Jądrowego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju za wsparcie finansowe oraz wykonawcom, którzy pracowali w warunkach kwarantanny. Życzę pracownikom elektrowni jądrowej w Czarnobylu pomyślnego i, co najważniejsze, bezpiecznego przeprowadzenia „gorących” testów” - powiedział Roman Abramowski, Minister Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy.
Minister dodał również, że bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem, którego należy przestrzegać podczas każdej działalności. A uruchomienie przechowalnika typu „suchego” pozwoli na bezpieczne składowanie wypalonego paliwa jądrowego elektrowni jądrowej w Czarnobylu przez następne 100 lat.