poprzednie « wiadomości (11-20) z 21 » następneenergetyka
– SMR-y to projekty cywilizacyjne, które wykroczą poza energetykę, zmieniając Polskę – przekonywał Maciej Wójcik, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Jądrowej KGHM, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”.
czytaj więcejenergetyka
Rozbudowana fotowoltaika czy energetyka wiatrowa nie zapewnią wystarczającej mocy prężnemu, polskiemu przemysłowi, to może uczynić jedynie atom – wskazał Andrzej Kensbok z KGHM, podczas debaty eksperckiej na temat transformacji energetycznej Europy Środkowo-Wschodniej, która odbyła się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
czytaj więcejenergetyka
Przyspieszają prace nad włączeniem taniej, stabilnej i niezależnej od warunków pogodowych energii jądrowej do miksu energetycznego Polski. W odróżnieniu od programu rządowego, który zakłada uruchomienie wielkoskalowej elektrowni jądrowej w 2033 roku, KGHM i Tauron widzą przyszłość energetyki jądrowej w SMR - małych reaktorach modułowych.
czytaj więcejenergetyka
Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
czytaj więcejenergetyka
- W Polsce mamy największą w historii akceptację społeczną dla projektów jądrowych. Potrzeba uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów przyspiesza procesy transformacji energetycznej. Technologia małych reaktorów jądrowych SMR pozwoli KHGM zadbać nie tylko o własne bezpieczeństwo energetyczne - stwierdził Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
czytaj więcejenergetyka
KGHM i TAURON podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR. List intencyjny został podpisany podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie.
czytaj więcejenergetyka
Jak informuje portal NucNet, jeszcze w końcu stycznia b.r. Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) poinformował oficjalnie amerykański dozór jądrowy NRC o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zintegrowanego zezwolenia na budowę i eksploatację obiektu jądrowego w styczniu 2024. Wniosek ma dotyczyć planowanej na terenie Idaho National Laboratory instalacji, wykorzystującej technologię małych reaktorów modułowych NuScale.
czytaj więcejenergetyka
KGHM oraz amerykańska firma NuScale Power podpisały porozumienie mające na celu przygotowanie do realizacji instalacji z małymi reaktorami modułowymi VOYGR w Polsce. Oceniono, że instalacja może zostać przekazana do eksploatacji w 2029 roku.
czytaj więcejenergetyka
Atommash - wołgodyński oddział firmy AEM Technologie, części Atomenergomashu - inżynieryjnego pionu Rosatomu - poinformował o przeprowadzeniu pod koniec stycznia próbnego montażu elementów zbiornika reaktora badawczego MBIR. Konstrukcja składa się z sześciu elementów o łącznej masie 164 ton, ma wysokość 12 m i średnicę 4,1 m.
czytaj więcejenergetyka
Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. poinformował w opublikowanym wczoraj raporcie bieżącym, że wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy spółką, firmą Nuscale Power rozwijającą technologię reaktorów SMR oraz firmą doradczą PBE Molecule w zakresie przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (11-20) z 21 » następne