Serwis informacyjny

Zakończono próbny montaż zbiornika reaktora badawczego MBIR

Data dodania: poniedziałek, 7 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Atommash - wołgodyński oddział firmy AEM Technologie, części Atomenergomashu - inżynieryjnego pionu Rosatomu - poinformował o przeprowadzeniu pod koniec stycznia próbnego montażu elementów zbiornika reaktora badawczego MBIR. Konstrukcja składa się z sześciu elementów o łącznej masie 164 ton, ma wysokość 12 m i średnicę 4,1 m.

MBIR to budowany obecnie w Instytucie Naukowo-Badawczym Reaktorów Jądrowych w Dimitrowgardzie badawczy reaktor prędki chłodzony ciekłym sodem. Reaktor o mocy cieplnej 150 MW jest przeznaczony do badań materiałów i paliw przeznaczonych dla instalacji nowej generacji. Będzie to także źródło energii elektrycznej – ciepło z reaktora będzie zasilać obieg wodno-parowy z turbozespołem o mocy 55 MW.

W odróżnieniu od eksperymentalnych energetycznych reaktorów chłodzonych sodem, takich jak francuskie Phénix i Superphénix czy rosyjskie BN-600 i BN-800, MBIR nie będzie reaktorem basenowym a zbiornikowym z zewnętrznymi pętlami obiegu pierwotnego sodu. W odróżnieniu jednakże od reaktorów lekkowodnych, w przypadku reaktora sodowego zbiornik jest konstrukcją o relatywnie cienkich ściankach (25-50 mm) z uwagi na niskie ciśnienie w obiegu roboczym.

Z jednej strony oczywiście ułatwia to jego wytwarzanie, ale z drugiej naraża konstrukcję na odkształcenia w procesie obróbki oraz transportu, stąd tak ważna jest weryfikacja ich prawidłowej geometrii na wszystkich etapach. 

Budowa reaktora MBIR trwa teoretycznie już od 2015 roku, jednak przez kilka lat niewiele się w jego kwestii działo z uwagi na braki finansowania. Oryginalnie Rosjanie planowali sfinansować budowę w dużej mierze z wykorzystaniem inwestorów zagranicznych, którzy mieli stać się partnerami w międzynarodowym ośrodku badawczym stworzonym przy nowej instalacji, jednak plan ten nie powiódł się i w roku 2020 inwestycję zasiliły fundusze z budżetu federalnego a także środki samego Rosatomu, częściowo pozyskane z kredytów udzielonych przez rosyjskie banki państwowe (WEB i Gazprombank). Zakończenie budowy instalacji oczekiwane jest w roku 2030.

Na zdjęciu wnętrze zbiornika reaktora MBIR w zakładach w Wołgodońsku (fot. AEM)


Podziel się z innymi


Komentarze