Serwis informacyjny

Energetyka jądrowa w Ministerstwie Przemysyłu - zmiany w działach administracji rządowej

Data dodania: czwartek, 6 czerwca 2024, autor: nuclear.pl

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji rządowej. Tym samym energetyka jądrowa trafi 1 lipca do Ministerstwa Przemysłu. Nastąpiła też nowelizacja Prawa Atomowego i tzw. Specustawy Jądrowej.

Logo Sejmu
Logo Sejmu

Ustawa przyporządkowała do Ministerstwa Przemysłu dział „gospodarka surowcami energetycznymi”, który obejmuje energetykę jądrową, a także prowadzenie gospodarki kopalinami, bezpieczeństwo dostaw i rynki surowców energetycznych oraz gospodarkę wodorową.

Dotychczasowy, choć odchudzony dział „energia” pozostaje przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska; z działu „klimat” przeniesiono do niego odnawialne źródła energii.

Jednocześnie nowelizacja zmieniła zapisy m.in. Prawa Atomowego oraz Ustawy o inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Kompetencje ministra właściwego do spraw energii zostały scedowane na ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi.

Oznacza to m.in, że decyzje zasadnicze będą odtąd wydawane nie przez Ministra Klimatu i Środowiska, a Ministra Przemysłu. Przynajmniej do czasu kolejnej reorganizacji ministerstw.


Podziel się z innymi


Komentarze