Serwis informacyjny

Słowacja zbuduje kolejny blok jądrowy

Data dodania: czwartek, 16 maja 2024, autor: nuclear.pl

Słowacki rząd zatwierdził wczoraj plan budowy kolejnej elektrowni jądrowej w tym kraju.

Ma to być elektrownia jednoblokowa, oparta na reaktorze wielkoskalowym o mocy elektrycznej do 1200 MW, zlokalizowana w Jaslovskich Bohunicach. Wybór dostawcy technologii miałby odbyć się w postępowaniu konkurencyjnym, z wykluczeniem możliwości udziału rosyjskiego Rosatomu.

Oznacza to, że dostawcami mogliby zostać francuski EDF z EPR1200, amerykański Westinghouse z AP1000, koreański KHNP z APR1000 oraz potencjalnie chińskie CNNC lub CGN z Hualong One.

W podjętej uchwale znalazło się również żądanie przygotowania do końca października br. przez ministra przemysłu oraz ministra finansów koncepcji warunków przetargu oraz finansowania realizacji projektu.

W tej chwili na Słowacji działają dwie elektrownie jądrowe: Mochovce i Bohunice, obie należące w 1/3 do słowackiego skarbu państwa, a w 2/3 do prywatnego Slovak Power Holding BV. W obu pracują reaktory WWER-440 W-213 o mocy elektrycznej bloku od 470 do 500 MW. Najnowszy z nich – Mochovce 3 został uruchomiony w 2023 roku, Mochovce 4 mają do niego dołączyć w listopadzie 2025.

Na zdjęciu montaż głowicy reaktora 3. bloku EJ Mochovce, fot. SE AS


Podziel się z innymi


Komentarze