Serwis informacyjny

4. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle rozpoczął działalność komercyjną

Data dodania: wtorek, 30 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Georgia Power ogłosiła wczoraj, że 4. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle rozpoczął działalność komercyjną i przez co najmniej 60-80 lat będzie produkować energię elektryczną wystarczającą do zasilenia około 500 000 domów i firm.

3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power
3. blok Elektrowni Jądrowej Vogtle, fot. Georgia Power

Jest to drugi reaktor AP1000 dostarczany przez Westinghouse, uruchomiony w USA – w lipcu 2023 ruszył bliźniaczy blok nr 3. Tym samym EJ Vogtle, w którym od końca lat osiemdziesiątych pracują dwa czteropętlowe reaktory Westinghouse, stała się największą elektrownią jądrową w USA, zdolną do wytwarzania ponad 30 milionów megawatogodzin czystej energii elektrycznej rocznie.

Pierwszy beton jądrowy pod nowe bloki wylano w lutym 2013, są to pierwsze nowe reaktory jądrowe w USA od niemal 30 lat. Pierwotnie miały być uruchomione do 2017 roku. Elektrownia jest obsługiwana przez Southern Nuclear w imieniu jej współwłaścicieli, w tym Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power i Dalton Utilities.

- Zakończenie rozbudowy elektrowni jądrowej Vogtle o blok 3, a obecnie blok 4, to wyjątkowe osiągnięcie dla Southern Company, stanu Georgia i całych Stanów Zjednoczonych - powiedział Chris Womack, prezes i dyrektor generalny Southern Firma.

Oprócz 800 stałych stanowisk pracy utworzonych w nowych blokach, w szczytowym okresie budowy na miejscu zatrudnionych było ponad 9 000 pracowników, w tym inżynierów, spawaczy, elektryków, monterów rur, hydraulików i wielu innych.

Blok 4. Elektrowni Jądrowej Vogtle jest jednostką referencyjną dla bloków do budowy w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w Polsce.

Uruchomienie czwartego bloku EJ Vogtle oznacza, że na świecie działa już sześć reaktorów AP1000: poza wspomnianymi dwoma, cztery znajdują się w Chinach w EJ Sanmen i EJ Haiyang. AP1000 doczekał się też chińskiej wersji CAP1000, w budowie są obecnie cztery bloki jądrowe tego typu.


Podziel się z innymi


Komentarze