Serwis informacyjny

Brytyjskie NIA złożyło wniosek o wydanie uzasadnienia dla Newcleo

Data dodania: środa, 10 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Brytyjskie stowarzyszenie branżowe Nuclear Industry Association (NIA) złożyło wniosek do rządu brytyjskiego o wydanie tzw. uzasadnienia, czyli zatwierdzenia hipotetycznej możliwości budowy w Wielkiej Brytanii prędkiego reaktora Newcleo.

Uzasadnienie to proces zatwierdzania działań z udziałem materiałów promieniotwórczych, w tym rozwój nowych instalacji jądrowych oraz prace podejmowane przez niezależne brytyjskie organy dozoru jądrowego. Nie jest tożsame z jakąkolwiek decyzją inwestycyjną, pozwoleniem na budowę ani zatwierdzeniem bezpieczeństwa reaktora przez organy dozoru jądrowego.

W Wielkiej Brytanii przed wybudowaniem elektrowni jądrowej należy ocenić jej projekt w celu ustalenia, czy korzyści społeczne, ekonomiczne i inne przeważają nad szkodami zdrowotnymi wynikającymi z promieniowania jonizującego. Ten właśnie proces oceny nazywany jest uzasadnieniem (regulacyjnym).

W przeszłości Nuclear Industry Association składało tożsame wnioski dla technologii Hitachi ABWR, Westinghouse AP1000 i Framatome EPR. Wszystkie uzyskały stosowną decyzję, a dodatkowo później ukończyły prowadzony przez organy dozoru jądrowego proces homologacyjny Generic Design Assesment (GDA). Oprócz tego EPR otrzymał zezwolenie na trwającą obecnie budowę w EJ Hinkley Point C.

Reaktor Newcleo, znany też jako LFR-AS-200, ma być reaktorem prędkim chłodzonym ciekłym ołowiem. Jego moc ma wynosić 480 MWt, co przełoży się na pracę w bloku 200 MWe. Na wylocie z rdzenia ma panować temperatura 530°C. Ma się to przełożyć na parametry pary świeżej 500°C / 18 MPa. Pomimo prędkiego spektrum, Newcleo nie proponuje powielania paliwa.

Newcleo obiecuje uruchomienie reaktora w Wielkiej Brytanii do roku 2032, wcześniej do roku 2030 ma powstać mniejszy prototyp we Francji. Oba zamierzenia mogą być trudne do zrealizowania, zważywszy że mamy rok 2024.

Na zdjęciu przekrój przez rdzeń, fot. Newcleo


Podziel się z innymi


Komentarze