Serwis informacyjny

TerraPower złożyło wniosek o zezwolenie na budowę prędkiego reaktora Natrium

Data dodania: wtorek, 2 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Pomimo zastrzeżeń dozoru jądrowego odnośnie do kompletności dokumentacji, TerraPower złożyło wniosek o zezwolenie na budowę prędkiego reaktora Natrium. Wniosek został złożony 29 marca 2024 roku i dotyczy budowy w miejscowości Kemmerer w amerykańskim stanie Wyoming.

Stało się to 10 dni po zakończeniu procedury prelicencyjnej (Preapplication Readiness Assessment) przed amerykańską Komisją Dozoru Jądrowego (NRC). W raporcie końcowym NRC wskazało, że dokumentacja techniczna nie została jeszcze skompletowana przez TerraPower, a "Odniesienia do raportów, których jeszcze nie przedłożono dozorowi, stanowią potencjalne ryzyko dla terminowości wydawania zezwolenia na budowę".

Natrium ma być reaktorem prędkim chłodzonym ciekłym sodem, pracującym w bloku o mocy elektrycznej 345 MW. Blok ma być zintegrowany z wysokotemperaturowym magazynem ciepła opartym na ciekłych solach. Jego projekt jest oparty na wcześniejszej koncepcji reaktora PRISM, rozwijanego przez GE Hitachi.

TerraPower obiecuje, że w lipcu bieżącego roku rozpocznie przygotowywanie placu budowy, stać się to może jednak wyłącznie w bardzo nieznacznej części, bowiem lokalizacja Kemmerer nie jest zlicencjonowana i nie posiada tzw. Early Site Permit. Według obietnic spółki, paliwo miałoby być załadowane do reaktora w roku 2030. Termin ten może być trudny do utrzymania, biorąc pod uwagę że mamy rok 2024, a generyczny czas wydawania w USA zezwolenia na budowę obiektu jądrowego wynosi 36 miesięcy. Później TerraPower będzie musiała uzyskać jeszcze zezwolenie na eksploatację.

Na ilustracji przekrój przez blok z reaktorem Natrium, fot. NRC


Podziel się z innymi


Komentarze