Serwis informacyjny

Synchronizacja 4. bloku Elektrowni Jądrowej Barakah

Data dodania: czwartek, 28 narca 2024, autor: nuclear.pl

23 marca 2024 roku spółka Emirates Nuclear Energy Corporation ogłosiła, że ​​jej spółka zależna Nawah Energy Company pomyślnie zsynchronizowała z krajową siecią elektroenergetyczną 4. blok Elektrowni Jądrowej Barakah.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Budowany od 30 lipca 2015 roku koreański blok APR1400 będzie teraz przechodził kolejne etapy rozruchu na kolejnych poziomach mocy poprzez osiągnięcie 100% mocy i przejęcie do komercyjnej eksploatacji.

- Podłączenie bloku 4 do sieci stawia nas na dobrej drodze do komercyjnej działalności, a co za tym idzie, możliwości generowania 40 TWh czystej energii elektrycznej – powiedział Mohamed Al Hammadi dyrektor zarządzający i dyrektor generalny ENEC.

Budowa 4. bloku w Barakah rozpoczęła się trzy lata po rozpoczęciu prac nad 1. blokiem elektrowni. Jak podał ENEC wiedza i doświadczenie z budowy poszczególnych bloków premiowały przy budowie kolejnych. Blok 3 został oddany cztery miesiące szybciej niż zakładano w harmonogramie bloku 2, a pięć miesięcy szybciej niż blok 1, co pokazało znaczące korzyści z budowy wielu jednostek w jednym miejscu.
Elektrownia Jądrowa Barakah po zakończeniu budowy dostarczy Zjednoczonym Emiratom Arabskim 5400 MW czystych mocy, pokrywających 25% zapotrzebowania tego kraju na energię elektryczną. Budowa elektrowni jest elementem strategii net zero 2050 przyjętej przez ten kraj.

Budowa podobnych bloków jest deklarowana przez PGE PAK Energia Jądrowa w Koninie w miejsce działającej w ZE PAK węglowej elektrowni Pątnów. Póki co, według doniesień medialnych, projekt ten jest na etapie studium wykonalności.

Nie przedstawiono jak dotąd wyników oszacowań pokazujących czy deklarowana lokalizacja spełnia warunki posadowienia w niej elektrowni jądrowej. Nie wiadomo również, czy miałyby tam powstać bloki APR1400 czy ich europejska wersja.


Podziel się z innymi


Komentarze