Serwis informacyjny

WEC rozpoczął pierwszy etap brytyjskiej procedury homologacyjnej GDA dla reaktora AP300

Data dodania: środa, 28 lutego 2024, autor: nuclear.pl

Reaktor AP300 firmy Westinghouse Electric Company rozpoczął pierwszy etap brytyjskiej procedury homologacyjnej GDA.

Elektrownia jądrowa AP300, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP300, fot. Westinghouse Nuclear

AP300 ma być jednopętlowym reaktorem jądrowym pracującym w bloku o mocy elektrycznej ok. 300 MW. Jego filozofia projektowa ma czerpać ze zbudowanych już w Chinach i USA (a także planowanych do budowy w Polsce, Bułgarii i Ukrainie) reaktorów AP1000.

Brytyjski proces przedlicencyjny (Generic Design Assesement – GDA) jest oceną bezpieczeństwa projektu jądrowego przeprowadzaną w oderwaniu od lokalizacji docelowej elektrowni jądrowej.

Etap 1 procesu GDA obejmuje zazwyczaj dyskusje na linii dostawca technologii – dozór jądrowy mające na celu zapewnienie pełnego zrozumienia wymagań i procesów, które zostaną zastosowane, gotowość podmiotu odpowiedzialnego do rozpoczęcia etapu 2 oraz przegląd bezpieczeństwa i zapewnienia jakości projektu technicznego.

Etap 2 to pierwszy etap merytorycznej oceny technicznej. Koncentruje się na podstawach projektu związanych z ochroną środowiska. Obejmuje ocenę metodologii, podejść, kodeksów, standardów i filozofii stosowanych przez podmiot odpowiedzialny w celu uzasadnienia swoich argumentów środowiskowych.

Po nich następuje etap 3, który obejmuje dokładną ocenę technologii oraz etap 4, który ocenia szczegółowy projekt obiektu jądrowego oraz zasady BJiOR.

Przed AP300, procedurę tę rozpoczął w 2022 roku Rolls-Royce SMR, a w grudniu 2023 SMR-300 firmy Holtec. Do tej pory procedurę GDA w Wielkiej Brytanii przeszły konstrukcje EPR, ABWR, AP1000 oraz HPR1000 (Hualong One).


Podziel się z innymi


Komentarze