Serwis informacyjny

Westinghouse przejął hiszpańską firmę Tecnatom

Data dodania: czwartek, 30 listopada 2023, autor: nuclear.pl

Wczoraj Westinghouse Electric Company poinformowała o objęciu 100% udziałów firmy Tecnatom. Pozwoli to na całkowite zintegrowanie zasobów, zdolności o produktów hiszpańskiej spółki z ofertą Westinghouse.

Tecnatom to hiszpańska firma inżynierska powstała w 1957 roku w celu wsparcia procesów eksploatacji i utrzymania ruchu jądrowych bloków energetycznych. Firma zatrudnia 800 osób i specjalizuje się m.in. w specjalistycznych badaniach nieniszczących urządzeń i konstrukcji, w tym w swoich specjalistycznych laboratoriach w Madrycie, a także w szkoleniu personelu elektrowni jądrowych. Tecnatom buduje i prowadzi w szczególności pełnoskalowe symulatory nastawni blokowych wykorzystywane do szkolenia operatorów. Firma uczestniczyła w realizacji aż piętnastu takich instalacji: w ojczystej Hiszpanii, ale także w Chinach, na Tajwanie, w Argentynie i Brazylii.

Aktualnie firma prowadzi działalność w 42 krajach, także na rzecz branż innych, niż energetyka jądrowa, takich jak energetyka odnawialna, petrochemia, kolejnictwo czy lotnictwo, gdzie jej specjalistyczne zdolności znajdują liczne zastosowania, choćby do badania skomplikowanych i nowoczesnych konstrukcji.

Westinghouse nabył 50% udziałów Tecnatomu na przełomie 2021 i 2022 roku od firm Iberdrola i Naturgy; do teraz druga połowa była własnością hiszpańskiego państwowego koncernu Endesa.

Całkowite przejęcie firmy przez Westinghouse ma pozwolić na lepszą integrację jej produktów i usług z ofertą amerykańskiego dostawcy technologii – w szczególności, jak informuje w komunikacie prasowym Westinghouse, firma będzie oferować symulatory nastawni dla nowych bloków z reaktorami AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze