Serwis informacyjny

Paliwo Westinghouse załadowane do ukraińskich WWER-440

Data dodania: wtorek, 12 września 2023, autor: nuclear.pl

Do obu bloków WWER-440 Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie po raz pierwszy załadowano paliwo jądrowe wyprodukowane przez Westinghouse Electric Sweden.


To kolejny etap ukraińskiej polityki odejścia od zależności jej sektora jądrowego od Rosji. Prace rozpoczęto tuż po inwazji Rosji na Ukrainę w 2014 roku i aneksji Krymu. Paliwo produkowane przez Westinghouse dla reaktorów WWER-1000 było licencjonowane w Ukrainie jeszcze wcześniej – testowe elementy paliwowe napromieniane były w Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej w 2005 roku. Aż do roku 2014 jednak wyłącznym dostawcą paliwa dla ukraińskich elektrowni jądrowych był rosyjski TWEŁ. Obecnie paliwo amerykańsko-szwedzkie pracuje w rdzeniach równolegle z rosyjskim zakupionym przed ponowną inwazją Rosji na Ukrainę w 2020 roku.

Westinghouse nie produkował w ostatnich latach paliwa dla ukraińskich WWER-440, przejściowo elementy paliwowe tej firmy dla tego typu reaktorów były używane w fińskiej elektrowni Loviisa, jednak w 2007 Westinghouse wycofał się z rynku paliw WWER-440, a w 2010 roku z rynku paliw WWER-1000, na który jednak powrócił w 2014.

— W tym doniosłym dniu widzimy koniec monopolu Rosjan w tym segmencie rynku paliw jądrowych. I naprawdę mam nadzieję, że ten dzień utoruje drogę do szybkich sankcji wobec Rosjan w branży energii jądrowej — podsumował wydarzenie ukraiński minister energetyki Herman Haluszczenko.

Eliminację rosyjskiego paliwa ze swoich reaktorów WWER-440 i WWER-1000 zapowiedziały już wszystkie kraje Unii Europejskiej, na których terenie rzeczone pracują oprócz Węgier. Są to: Finlandia, Czechy, Słowacja i Bułgaria. Kraje te są wspierane przez unijny program APIS.

Na zdjęciu wnętrze budynku reaktora WWER-440, fot. Enerhoatom


Podziel się z innymi


Komentarze