Serwis informacyjny

Na budowie 4. bloku Elektrowni Jądrowej Sanmen rozpoczęto montaż obudowy bezpieczeństwa

Data dodania: piątek, 8 września 2023, autor: nuclear.pl

Na budowie 4. bloku chińskiej Elektrowni Jądrowej Sanmen, budowanej w prowincji Zhejiang został zainstalowany moduł CV1R, największy i najcięższy z sześciu głównych elementów stalowej obudowy bezpieczeństwa blokuCAP1000, chińskiej wersji AP1000.

Według Szanghajskiego Instytutu Badań i Projektowania Jądrowego (ang. Shanghai Nuclear Engineering Research and Design Institute, SNERDI), 1024-tonowy moduł został pomyślnie zainstalowany 29 sierpnia 2023 roku podczas operacji, która trwała 2 godziny i 15 minut.

- Udana instalacja CV1R stworzyła dobre warunki do prac budowlanych w budynku reaktora na wyspie jądrowej, a także zgromadziła cenne doświadczenie do późniejszych prac dźwigowych na dużą skalę - poinformował cytowany przez WNN SNERDI.

Budowa, po dwa nowe bloki w lokalizacjach Sanmen, Haiyan i Lufeng, została zatwierdzona przez Radę Państwa Chińskiej Republiki Ludowej w kwietniu 2021 roku. Zezwolenie dotyczy budowy bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Sanmen, bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Haiyang oraz bloków 5 i 6 w Elektrowni Jądrowej Lufeng. W EJ Sanmen i Haiyang pracują już po dwa bloki AP1000 firmy Westinghouse.

Pierwszy beton jądrowy, oznaczający oficjalne rozpoczęcie budowy, 3. bloku Elektrowni Jądrowej Sanmen został wylany 28 czerwca 2022 roku, dla 4 bloku był to 22 marca 2013 roku. Po zakończeniu budowy i uruchomieniu 3 i 4 bloku, łączna moc zainstalowana EJ Sanmen wyniesie 5 GW, a roczna produkcja energii elektrycznej - 40 GWh, co odpowiada rocznej redukcji emisji dwutlenku węgla o 30 milionów ton.

Oba bloki AP1000 powstałe w pierwszej fazie budowy EJ Sanmen rozpoczęły pracę w 2018 roku. Blok Sanmen-1 stał się pierwszym na świecie blokiem AP1000, który przeszedł do komercyjnej eksploatacji.

Projekt reaktora CAP1000, podobnie jak jego oryginalna wersja, reaktor AP1000 wykorzystuje modułowe techniki konstrukcyjne, umożliwiające budowanie dużych modułów konstrukcyjnych w fabrykach, a następnie instalowanie ich na budowie.


Podziel się z innymi


Komentarze