Serwis informacyjny

Szwecja zniesie zakaz wydobycia uranu

Data dodania: środa, 23 sierpnia 2023, autor: nuclear.pl

Szwedzka minister klimatu Romina Pourmokhtari zapowiedziała zniesienie przez parlament obowiązującego od 2018 roku zakazu wydobycia uranu na terenie tego kraju. Jest to kolejny krok obecnej koalicji Moderatów, Chrześcijańskich Demokratów i Liberałów na rzecz rozwoju energetyki jądrowej.

Zmiana przepisów ma charakter w dużej mierze symboliczny, wbrew pojawiającym się w internecie informacjom, szwedzkie zasoby uranu są raczej niewielkie i wynoszą zaledwie ok. 0,1% zasobów światowych. Według „Uranium Red Book” wydawanego wspólnie co dwa lata przez MAEA i OECD/NEA, złoża uranu w tym kraju wynoszą ok. 10000 ton, co po uwzględnieniu koniecznego wzbogacenia jest ekwiwalentem ok. 10 rdzeni reaktorów pracujących w blokach o mocy ok. 1000 MWe.

Wcześniej w tym roku szwedzki parlament zniósł restrykcje ograniczające możliwości budowy nowych reaktorów w tym kraju i zmienił cel 100% energii odnawialnej na 100% energii zeroemisyjnej, a minister Romina Pourmokhtari zapowiedziała, że do 2035 roku powstanie 10 wielkoskalowych bloków jądrowych.

Na ilustracji koncentracja uranu i toru na terenie Szwecji, SKI Report 2005:10


Podziel się z innymi


Komentarze