Serwis informacyjny

Rozpoczęto główny etap budowy Elektrowni Jądrowej Paks II

Data dodania: wtorek, 22 sierpnia 2023, autor: nuclear.pl

21 sierpnia 2023 roku na terenie węgierskiej Elektrowni Jądrowej Paks II rozpoczęto główny etap realizacji wykopów pod budowę nowych bloków 5 i 6. Prace rozpoczęły się po podpisaniu przez strony 18 sierpnia 2023 roku aneksu do umowy.

Wykopy pod przyszły 6. blok, realizowane przez węgierską firmę Duna Aszfalt Kft., osiągną do 5 metrów głębokości i ich ramach zostanie usunięte około 1 miliona metrów sześciennych gruntu. Zgodnie z planem prace te na terenie 6. bloku zostaną przeprowadzone przed końcem jesieni tego roku.

Na terenie budowy prowadzone są również przez Bauer Magyarország Kft. prace związane z mobilizacją sprzętu dla prac wzmocnienia gruntu oraz kontynuowane są prace nad budową nieprzepuszczalnej przegrody placu budowy.

Przejście projektu budowy elektrowni jądrowej na drugi etap umożliwia rozpoczęcie budowy wszystkich głównych budynków i budowli a także rozpoczęcie produkcji głównych urządzeń.

Elektrownia Jądrowa Paks II zrealizowana jest przez rosyjski Rosatom i będzie składała się z dwóch bloków z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi WWER-1200 model W-527 o mocy 1200 MW brutto każdy. Wersja W-527 to dostosowana do cieplejszych warunków odmiana jednostek zrealizowanych w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II.


Podziel się z innymi


Komentarze