Serwis informacyjny

Trzeci blok EJ Mochovce pracuje z 75% mocy nominalnej

Data dodania: czwartek, 27 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Spółka Slovenské elektrárne, a.s., operator słowackich elektrowni jądrowych poinformował, iż podłączony do sieci energetycznej 31 stycznia 2023 roku, 3. blok EJ Mochovce rozpoczął pracę na poziomie 75% mocy nominalnej.

EJ Mochovce, fot. SE
EJ Mochovce, fot. SE

- Praca na poziomie 75% mocy jest hołdem dla wysiłków wszystkich naszych kolegów i dostawców, zaangażowanych w prace od momentu załadowania pierwszej kasety z paliwem. Było to niezwykle wymagające, ale także technicznie ekscytujące. Różne etapy rozruchu fizycznego, a teraz rozruchu energetycznego, wzbogaciły nasze doświadczenia. Pomogą nam one nie tylko w uruchomieniu bloku nr 3, ale później także bloku nr 4 - powiedział Martin Mráz, dyrektor Elektrowni Jądrowej Mochovce

Po doprowadzeniu trzeciego bloku do pełnej mocy, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach, Słowacja pokryje własne zapotrzebowanie na energię elektryczną, przy czym produkcja jądrowa będzie odpowiadać niemalże za 75% tego zapotrzebowania. Każdy z dwóch nowych bloków zaprojektowanych na co najmniej 60 lat pracy zapewni po 13% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną.

Na Słowacji znajdują się dwie elektrownie jądrowe - EJ Mochovce, położone 130 km na wschód od Bratysławy, i EJ Bohunice w pobliżu wsi Jaslovské Bohunice w zachodniej części republiki. Obie wyposażone są w bloki WWER-440 model W-213.


Podziel się z innymi


Komentarze