Serwis informacyjny

Elementy chwytacza rdzenia dotarły na budowę HPC

Data dodania: poniedziałek, 24 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Na plac budowy EJ Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii dotarły elementy chwytacza rdzenia. Zaprojektowała je i wykonała firma Bilfinger.

Chwytacz rdzenia to specjalna konstrukcja obecna m.in w reaktorach EPR, które są budowane w południowoangielskiej miejscowości Somerset. Ich zadaniem jest przechwycenie rdzenia, w sytuacji kiedy doszłoby do jego stopienia i wycieku ze zbiornika ciśnieniowego.

Jest to specjalna konstrukcja, z wieloma warstwami odpornych na temperaturę ceramik i betonów, w której rdzeń może się rozpłynąć na płasko na powierzchni 170 m2, a następnie bezpiecznie zastygnąć. W reaktorze EPR istnieje nawet możliwość wyjęcia tego elementu po awarii. Chwytacz rdzenia tego typu był testowany nie tylko obliczeniowo, ale też doświadczalnie za pomocą termitu o temperaturze 2400°C.

Chwytacze rdzenia poza francuskim EPR posiadają też niektóre inne reaktory, m.in. ABWR, APWR i EU APR-1400, Hualong One czy niezbudowane nigdy Kerena (SWR1000) i Atmea. Inne konstrukcje, takie jak AP1000 czy APR1400 korzystają z równoważnego bezpieczeństwa jakim jest zalanie wodą przestrzeni, w której znajduje się zbiornik ciśnieniowy reaktora i utrzymanie stopionego rdzenia w jego wnętrzu.

Na ilustracji przekrój z uwidocznionym chwytaczem w reaktorze EPR, fot. US DOE


Podziel się z innymi


Komentarze