Serwis informacyjny

Rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę Shin Hanul 3 i 4

Data dodania: sobota, 1 lipca 2023, autor: nuclear.pl

W Korei rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę bloków EJ Shin Hanul 3 i 4. W przyszłym roku dozór jądrowy ma wydać zezwolenie na budowę obiektu jądrowego i wtedy właśnie będzie mógł zacząć się etap budowy.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Shin Hanul 3 i 3 będą blokami typu APR1400, które dołączą do działającego od grudnia 2022 bloku nr 1 oraz bloku nr 2, którego budowa jest już na ukończeniu.

Będzie to pierwsza nowa budowa po zawieszeniu krajowego programu jądrowego przez poprzedniego prezydenta – Moon Jae-ina w 2017 roku. Nowy prezydent – Yoon Suk Yeol objął urząd w maju zeszłego roku i zapowiedział, że rozwój energetyki jądrowej będzie jednym z priorytetów jego rządu. W lipcu 2022 rząd zatwierdził nową politykę energetyczną obejmującą atom.

W marcu tego roku KHNP podpisało z Doosan Enerbility kontrakt na dostawę komponentów do obu nowych bloków. Spółka wykona reaktory, wytwornice pary, stabilizatory ciśnienia i turbiny.

Budowa ma się zakończyć w roku 2033. Będą to piąty i szósty bloki jądrowe z reaktorami APR1400 zbudowane w Korei. Kolejne cztery powstały w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa tego typu obiekty mają powstać w polskim Koninie.


Podziel się z innymi


Komentarze