Serwis informacyjny

Cernavodă: kontrakt na budowę linii technologicznej odzysku trytu

Data dodania: czwartek, 29 czerwca 2023, autor: nuclear.pl

Rumuńska Nuclearelectrica (operator EJ Cernavodă) oraz Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) podpisały w środę kontrakt na budowę pierwszej w Europie linii technologicznej odzysku trytu z układu chłodzenia reaktora jądrowego.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Linia zbudowana zostanie w oparciu o technologię opracowaną przez rumuński Narodowy Instytut Badań i Rozwoju (ICSI Rm. Valcea). Jego budowa sprawi, że Rumunia zostanie jednym z zaledwie trzech krajów produkujących ten cenny pierwiastek.

Tryt jest wykorzystywany jako paliwo w eksperymentach nad syntezą jądrową. Jest niesłychanie rzadkim pierwiastkiem, naturalnego trytu jest na świecie zaledwie ok. 8 kg. Powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania kosmicznego z górnymi warstwami atmosfery. W sposób sztuczny powstaje w reaktorach jądrowych, a najłatwiej uzyskać go w tych ciężkowodnych. Rocznie, poprzez odzysk z układów chłodzenia tych reaktorów, produkuje się go na całym świecie ok. 30 kg. Reaktory ciężkowodne pracują właśnie w Rumunii, umożliwiając produkcję dodatkowych kilku kilogramów rocznie.

Rozwój technologii trwał ponad dekadę, linia produkcyjna ma zostać oddana za 50 miesięcy. Brak trytu jest głównym, obok wytrzymałości materiałów i samej fizyki zjawiska, problemem w rozwoju syntezy termojądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze