Serwis informacyjny

Zakończono betonowanie wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa Akuuyu-1

Data dodania: środa, 31 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała firma Akkuyu Nuclear, właściciel i przyszły operator budowanej w Turcji Elektrowni Jądrowej Akkuyu na budowie 1. bloku elektrowni zakończono betonowanie kopuły wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa.

W trakcie realizacji prac ułożono 422 tony prętów zbrojeniowych oraz ponad 3200 m3 samozagęszczającej mieszanki betonowej o wysokiej płynność, co pozwala na całkowite wypełnienie przestrzeni konstrukcji pod własnym ciężarem. Charakterystyka miesznki betonowej, jej temperatura, gęstość i konsystencja były badane w trakcie produkcji w betoniarni jak i bezpośrednio na placu budowy przed położeniem.

Po zakończeniu betonowania budynek reaktora osiągnął wysokość +61,700 m. Grubość ścianki obudowy kopuły wynosi 1200 mm.

W najbliższym czasie planowane jest zainstalowanie lin do systemu sprężania wstępnego, który zapewni szczelność budynku reaktora i chroni blok przed wszelkimi ekstremalnymi zewnętrznymi wpływami, takimi jak trzęsienia ziemi w skali do 9, tsunami, czy huragany.

Budowa pierwszego bloku w Akkuyu rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku, a jego uruchomienie pierwotnie zaplanowano na 2023 rok. Po zakończeniu budowy elektrownia, wyposażona w 4 bloki, będzie dostarczać ok. 27,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada ok. 9% produkcji tego kraju.

fot. Akkuyu Nuclear


Podziel się z innymi


Komentarze