Serwis informacyjny

Francuski ASN zatwierdził możliwość użycia pokrywy reaktora Flamanville-3

Data dodania: wtorek, 23 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformował w komunikacie francuski dozór jądrowy ASN (fr. Autorité de Sûreté Nucléaire), urząd ten zatwierdził możliwość użycia pokrywy zbiornika reaktora EPR na 3. bloku Elektrowni Jądrowej Flamanville do czasu pierwszego wyłączenia bloku w celu wymiany paliwa.

Problem pojawił się po raz pierwszy w kwietniu 2015 roku, kiedy to ASN poinformował o anomaliach w składzie stali w niektórych fragmentach pokrywy i dna zbiornika reaktora EPR. W 2018 roku ASN wydał decyzję w której dopuścił do pracy pokrywę jednak z ograniczeniem jej użytkowania do 31 grudnia 2024 roku.

W dniu wydania tej decyzji rozruch reaktora planowany był na jesień 2019 roku. W związku z opóźnieniami w budowie bloku, spowodowanymi pandemią Covid oraz koniecznością przeprowadzenia wyżarzania odprężającego niektórych spoin obecnie EDF przewiduje załadunek paliwa w pierwszym kwartale 2024 r.

Produkcja nowej pokrywy jest w toku w zakładach Framatome, a jej dostawa planowana jest na koniec lata 2024 roku. Czas użytkowania pokrywy byłby krótszy niż przewidywano w 2018 roku, kiedy to ASN zezwolił na oddanie bloku do eksploatacji, i wynosiłby kilka miesięcy.

W związku z tym Framatome wystąpił do ASN z prośbą o wydłużenie terminu eksploatacji obecnej pokrywy, aby umożliwić jej wymianę podczas pierwszego wyłączenia reaktora na przeładunek paliwa, zaplanowany na 15–18 miesięcy po jego uruchomieniu.

ASN uznał prośbę Framatome za akceptowalną i zezwolił na korzystania z pokrywy do czasu pierwszej przerwy w pracy reaktora. ASN zauważył jednak, że w przypadku ponownego znacznego opóźnienia projektu Framatome będzie musiał wymienić pokrywę przed oddaniem bloku do użytku.


Podziel się z innymi


Komentarze