Serwis informacyjny

OSGE: sześć wniosków o wydanie decyzji zasadniczej dla budowy elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300

Data dodania: czwartek, 27 kwietnia 2023, autor: nuclear.pl

Orlen Synthos Green Energy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożył dziś w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wnioski o wydanie decyzji zasadniczej dla sześciu elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300. Wnioski w imieniu spółki złożył w kancelarii ministerstwa Dawid Jackiewicz, Wiceprezes OSGE.

Wnioski dotyczą sześciu lokalizacji przedstawionych podczas konferencji w dniu 17 kwietnia 2023 roku, obejmujących: Ostrołękę, Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę w Krakowie oraz Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną obejmującą Tarnobrzeg i Stalową Wolę.

Decyzja zasadnicza, określająca parametry inwestycji, formalnie potwierdzi, że inwestycja w elektrownię jądrową jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać inwestora do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji oraz innych decyzji niezbędnych do przygotowania, realizacji i użytkowania obiektu energetyki jądrowej.

8 lipca 2022 roku OSGE złożyła wniosek o wydanie ogólnej opinii przez Prezesa PAA. W kolejnym kroku planuje złożenie karty informacyjnej przedsięwzięcia dla 3 lokalizacji (Ostrołęka, Stawy Monowskie, Włocławek) a także w 2 lokalizacjach (Stawy Monowskie, Włocławek) rozpocząć badania terenowe. Spółka oczekuje wydania ogólnej opinii przez Prezesa PAA jeszcze w maju 2023 roku.

fot. Twitter / OSGE


Podziel się z innymi


Komentarze