Serwis informacyjny

TVO zakończyło test nieprzerwanej pracy OL3

Data dodania: środa, 29 marca 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Teollisuuden Voima Oyj w Elektrowni Jądrowej Olkiluoto zakończył się w poniedziałek, 27 marca 2023 roku o godzinie 2:00 10-dniowy test nieprzerwanej pracy 3. bloku wyposażonego w reaktor EPR.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. kallerna
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. kallerna

- Test został przeprowadzony w celu wykazania niezawodności pracy bloku OL3 i jego zdolności do nieprzerwanej produkcji energii elektrycznej w okresie 10 dni przy ciągłym, stałym poziomie mocy. Test zakończył się pomyślnie we porannych godzinach w poniedziałek - powiedział Tommi Lamminpää, główny inżynier w TVO.

24-godzinny test wydajności związany z uruchomieniem bloku został przeprowadzony zaraz po wznowieniu produkcji energii elektrycznej. Następnie odbył się 10-dniowy test nieprzerwanej pracy bloku który zakończył się o godzinie 02:00 w poniedziałek 27 marca 2023 roku.

Rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji bloku zostało zapowiedziane przez TVO na na 17 kwietnia 2023 roku. Oznacza to, że za około 3 tygodni zakończy się najdłuższa budowa bloku jądrowego w Europie. Obecnie do przeprowadzenia pozostały tylko niektóre testy sieciowe.

- Praca bloku podczas ruchu próbnego jest w dużej mierze taka sama jak podczas normalnej produkcji energii elektrycznej - podkreśla Lamminpää.

Wraz z rozpoczęciem komercyjnej eksploatacji bloku OL3, Elektrownia Jądrowa Olkiluoto będzie produkować około 30% fińskiej energii elektrycznej.


Podziel się z innymi


Komentarze