Serwis informacyjny

Wyłączoo tajwański blok Kuosheng-2

Data dodania: piątek, 17 marca 2023, autor: nuclear.pl

Wyłączony został tajwański reaktor Kuosheng 2, na wyspie pracują obecnie już tylko dwa ostatnie bloki jądrowe: Maanshan 1 i 2, które mają zakończyć pracę do roku 2025.

Odejście od wykorzystania atomu w energetyce jest polityką rządzącej na wyspie od 2016 roku Demokratycznej Partii Postępowej, która w roku 2019 wpisała to do krajowej polityki energetycznej. Stało się to pomimo wyników referendum z roku 2018, w którym niemal 60% głosujących opowiedziało się za pracą atomu po roku 2025. Poparcie społeczne dla atomu jest jednak na Tajwanie dyskusyjne, bowiem trzy lata później w innym referendum mieszkańcy zadecydowali by porzucić budowę dwóch niemal ukończonych bloków ABWR.

Atom, podobnie jak w innym kraju wycofującym się z eksploatacji energetyki jądrowej – zastąpiony ma zostać miksem energetyki odnawialnej i gazu ziemnego. Podobnie jak u naszego sąsiada, w eksploatacji pozostaną także bloki węglowe.

Przed decyzją o odejściu od atomu, na wyspie pracowało sześć bloków jądrowych o łącznej mocy 5,2 GW, które dostarczały ok. 20% zapotrzebowania na energię tego kraju. W budowie do roku 2014 były też dwa bloki ABWR o mocy 1,3 GW każdy. Ich budowa była kilkukrotnie wznawiana i przerywana, w zalezności od tego jaka partia rządziła na wyspie. Nie zanosi się, by kiedykolwiek miały zostać uruchomione.

Na zdjęciu EJ Kuosheng, fot. Ellery CC BY-SA 3.0

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze