Serwis informacyjny

Podpisano umowę na prace przedprojektowe dla LTO Cernavodă-1

Data dodania: sobota, 11 marca 2023, autor: nuclear.pl

Nuclearelectrica – operator rumuńskiej EJ Cernavodă oraz Candu Energy – spółka z kanadyjskiej grupy SNC-Lavalin podpisały wartą 60 miliomów euro umowę na prace przedprojektowe dotyczące przedłużenia resursu bloku nr 1 tej elektrowni.

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

W projekt przedłużenia pracy bloku co najmniej do roku 2060 zaangażowane będą także m.in Ansaldo Nucleare oraz GE Steam Power. Właściwe prace remontowe mają się zacząć w roku 2029.

W EJ Cernavodă pracują dwa bloki jądrowe CANDU 6 o mocy 650 MWe każdy. Ich budowę rozpoczęto jeszcze za rządów Ceaușescu, a ukończono w latach 1996–2007. Zarówno Candu Energy, jak i Ansaldo Nucleare mają doświadczenie w modernizacji i budowie tego typu bloków. Doświadczeń pierwszej ze spółek nie trzeba raczej tłumaczyć, druga uczestniczyła w budowie bloku Cernavodă 2.

Oprócz przedłużenia pracy bloku nr 1 (i w przyszłości zapewne także o dekadę młodszego bloku nr 2), rząd Rumunii oraz Nuclearelectrica intensyfikują ostatnio działania zmierzające do ukończenia bloków nr 3 i 4, których budowę wstrzymano w 1991 roku. W tej chwili parlament proceduje ustawę, która umożliwi przekazanie dotacji celowej na poczet prac projektowych. Z kolei w grudniu tego roku Nuclearelectrica powinna otrzymać od Candu Energy wyniki wstępnych oszacowań dotyczących sposobu i kosztów dokończenia tych budów – stosowną umowę podpisano w listopadzie 2021 roku.

Dokończenie EJ Cernavodă sprawi, że Rumunia znacząco przybliży się do celów zeroemisyjności – około 35% energii elektrycznej tego kraju będzie pochodzić z atomu.


Podziel się z innymi


Komentarze