Serwis informacyjny

Angra wystąpiła o zezwolenie na budowę głębokiego składowiska geologicznego

Data dodania: piątek, 20 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Francuskie przedsiębiorstwo państwowe odpowiedzialne za gospodarkę odpadami promieniotwórczymi wystąpiło o zezwolenie na budowę głębokiego składowiska geologicznego (Centre Industriel de Stockage Géologique – Cigéo) na granicy gmin Ribeaucourt, Bure, Mandres-en-Barrois i Bonnet w departamentach Meza i Górna Marna (region Grand Est).

Składowisko zostanie zlokalizowane 420 metrów pod poziomem gruntu, w gliniastej formacji geologicznej. Będą w nim składowane odpady wysoko- i średnioaktywne. Poszukiwania lokalizacji zaczęły się w roku 1991, a od 2007 w rejonie działa podziemne laboratorium Bure, w którym badano stabilność gruntu przy konstrukcji i eksploatacji podziemnych korytarzy. Dozór jądrowy ocenia, że analiza dokumentacji zajmie mu ok. 30 miesięcy. Po tym etapie, w 2026 roku rozpoczną się konsultacje publiczne.

Andra powsła pierwotnie jako oddział Francuskiej Komisji Energii Atomowej CEA. W 1991 roku stała się niezależną agencją publiczną, podlegającą nadzorowi francuskich ministerstw energii, środowiska i badań. Andra ma za zadanie badać, wdrażać i zagwarantować bezpieczne rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami radioaktywnymi. Obecnie koncentruje się na trzech podstawowych obszarach działalności (obsługa zakładów przemysłowych, badania i rozwój oraz przygotowanie projektu budowy głębokiego składowiska).

Pierwsze odpady wysokoaktywne mają trafiać do składowiska po roku 2050.

Na ilustracji schemat budowli, fot. Andra


Podziel się z innymi


Komentarze