Serwis informacyjny

Wszystkie ukraińskie elektrownie jądrowe unieruchomione

Data dodania: piątek, 25 listopada 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował na swoim Telegramie ukraiński Energoatom w środę, 23 listopada 2022 roku, w wyniku ostrzału przez Rosjan obiektów infrastruktury energetycznej, po raz pierwszy w historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączono wszystkie pracujące bloki jądrowe.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

W wyniku spadku częstotliwości w systemie elektroenergetycznym Ukrainy po uszkodzeniu infrastruktury elektroenergetycznej automatycznie wyłączono wszystkie bloki w elektrowniach jądrowych Rówieńskiej, Południowo-ukraińskiej oraz Chmielnickiej i rozpoczęto ich chłodzenie z wykorzystaniem awaryjnych układów zasilających. Tymczasowo okupowana Zaporoska Elektrownia Jądrowa, pozostaje wyłączona od września tego roku.

Sytuacja taka została przewidziana w regulaminie eksploatacji elektrowni jądrowych, które wyposażone są w niezawodne systemy bezpieczeństwa, a personel posiada niezbędny poziom kwalifikacji i wiedzy do szybkiego reagowania.

Energoatom, jak poinformowano w komunikacie robi wszystko, aby jak najszybciej przywrócić do pracy energetykę jądrową. W czwartek rano przywrócono zasilanie potrzeb własnych Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej a wszystkie generatory diesla zostały wyłączane i przełączone w tryb czuwania. Prowadzone są prace rozruchowe w blokach pozostałych elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze