Serwis informacyjny

ZE PAK wypowiedział Synthos Green Energy umowę na budowę SMR w Pątnowie

Data dodania: wtorek, 1 listopada 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał ZE PAK w swoim komunikacie, wypowiedziana została umowa z Synthos Green Energy i innymi spółkami, której celem miały być wspólne prace, zmierzające do budowy na terenie Elektrowni Pątnów w Koninie od czterech do sześciu reaktorów typu GE Hitachi Nuclear Energy BWRX-300.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Wypowiedzenie umowy ma związek z parafowaniem listu intencyjnego z koreańskim KHNP, dotyczącego budowy w Koninie reaktorów APR1400 wspólnie z nadzorowanym przez Ministerstwo Aktywów Państwowych PGE, które do momentu odsprzedania swojej spólki jądrowej skarbowi państwa (obecnie Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o. o.), miało realizować Program polskiej energetyki jądrowej.

Jak czytamy w komunikacie: ”Podjęcie decyzji o wypowiedzeniu Umowy jest spowodowane zamiarem prowadzenia przez Spółkę kolejnych analiz dotyczących możliwego, odmiennego i bardziej zróżnicowanego wykorzystania przez Spółkę terenów, potencjału oraz infrastruktury leżącej na terenach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów”.

Jednocześnie Synthos Green Energy ma wspólnie z inną spółką nadzorowaną przez MAP – Orlenem, nadal prowadzić prace zmierzające do budowy w Polsce BWRX-300. Z kolei nadzorowany przez MAP KGHM deklaruje, że przy jego udziale mogłoby w Polsce powstać sześć bloków jądrowych NuScale o mocy 77 MWe każdy, wszystkie w jednej, nieznanej jeszcze lokalizacji.

Synthos skomentował wypowiedzenie umowy w następujący sposób: ”Od dnia zawarcia umowy w dniu 31 sierpnia 2021 nie toczyły się żadne prace związane z planowaną technologią ani lokalizacją co powoduje, że decyzja ZE PAK pozostaje bez wpływu na realizację projektów budowy floty reaktorów BWRX-300 przez SGE w Polsce”.


Podziel się z innymi


Komentarze