Serwis informacyjny

Macron zapowiada przyśpieszenie francuskiego programu jądrowego

Data dodania: wtorek, 27 września 2022, autor: nuclear.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że na początku 2023 roku światło dzienne ujrzy projekt ustawy usprawniającej procedury administracyjne związane z wydawaniem zezwoleń na budowę i eksploatację nowych elektrowni jądrowych.

– Tylko odnawialne źródła energii albo tylko atom to fałszywa dychotomia, która nie zadziała – powiedział prezydent Macron na uroczystości otwarcia pierwszej francuskiej morskiej farmy wiatrowej w Saint Nazaire. W tym tygodniu francuski rząd ma przedstawić analogiczną do jądrowej ustawę, usprawniającą proces budowy OZE.

W tej chwili we Francji z 56 reaktorów nie działają aż 32, przyczyną są oprócz sezonowych remontów i usprawnień związanych z przedłużaniem resursu, także problemy z korozją wykryte w układach awaryjnego wtrysku chłodziwa w reaktorach typu P'4 i N4. Według zapowiedzi EDF, wszystkie mają zostać uruchomione przed zimą.

W 2021 roku Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja zbuduje 9 rektorów EPR2. Pierwszy z nich miałby rozpocząć pracę w 2035 roku. Nie jest do końca jasne czym są EPR2, według nieoficjalnych doniesień są to reaktory EPR, których projekt zoptymalizowano w systemie BIM (ang. Building Information Modeling).

Oprócz EPR2, Francja rozwija także reaktor EPR1200, który chce zaoferować Czechom w przetargu na budowę kolejnych bloków jądrowych w Temelinie oraz SMR Nuward z dwoma reaktorami w bloku o łącznej mocy 340 MWe.

W tej chwili we Francji budowany jest jeden blok jądrowy z reaktorem typu EPR, jego budowa miała się zakończyć w 2012 roku. Aktualny termin jego uruchomienia to drugi trymestr 2023 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze