Serwis informacyjny

Westinghouse i ENUSA będą współpracować przy produkcji paliwa do WWER-440

Data dodania: poniedziałek, 12 września 2022, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma Westinghouse Electric Company ogłosiła w zeszłym tygodniu podpisanie podczas World Nuclear Symposium w Londynie porozumienia z hiszpańską firmą Enusa w zakresie współpracy przy produkcji paliwa do reaktorów WWER-440.

Westinghouse i ENUSA współpracują od 1974 roku w ramach umowy o transferze technologii paliwowej dla reaktorów wodnych ciśnieniowych PWR, działających między innymi w Hiszpanii, Belgii i Francji. Dzięki partnerstwu Westinghouse-ENUSA w latach 2002-2007 do Elektrowni Jądrowej Loviisa w Finlandii dostarczono prawie 750 zestawów paliwowych dla reaktorów WWER-440.

- Jesteśmy wspólnie zainteresowani współpracą w produkcji paliwa WWER-440 i potencjalnie innych powiązanych obszarach. Dzięki naszym udokumentowanym osiągnięciom w dostawach dla reaktorów WWER jesteśmy gotowi wspierać jeszcze większe bezpieczeństwo energetyczne naszych klientów i krajów europejskich - powiedział Tarik Choho, prezes Westinghouse Nuclear Fuel. - Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie naszej współpracy z ENUSA i wykorzystanie ich cennego doświadczenia w tej dziedzinie - dodał.

- Zapowiedź współpracy pokazuje nasze wzajemne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne w całej Europie w szczególnie trudnym okresie - powiedział prezes i dyrektor generalny Enusa Mariano Moreno.

Obecnie w Europie, poza Rosją pracuje 16 reaktorów jądrowych WWER-440, a poszczególni ich operatorzy aktywnie poszukują alternatyw dla paliwa dostarczanego przez Rosję.


Podziel się z innymi


Komentarze