Serwis informacyjny

Zamontowano moduł CA20 na budowie bloku CAP-1000 Elektrowni Jądrowej Sanmen

Data dodania: czwartek, 18 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak informuje China National Nuclear Corporation, na budowie bloku nr 3 Elektrowni Jądrowej Sanmen zamontowano największy i najcięższy moduł budynku reaktora. Tzw. moduł CA20 o wymiarach 20,5 x 14,1 x 20,9 m i masie przekraczającej 1000 Mg został umieszczony we właściwym miejscu budynku reaktora rano 16 sierpnia.

Blok Sanmen 3 oparty jest o reaktor CAP1000, który stanowi chińską odmianę amerykańskiego Westinghouse AP1000. W konstrukcjach tych wprowadzono bardzo wysoki stopień modularyzacji elementów budynku reaktora.

Moduł CA20 jest tylko jednym z kilku wielkogabarytowych modułów, które tworzą wewnętrzne struktury budynku. Moduły te wykonywane są ze stali. Ich montaż przebiega etapami: najpierw w zakładach produkcyjnych realizowane są sekcje, których gabaryty pozwalają na transport na plac budowy, następnie na placach przedmontażowych sekcje te są montowane w kompletny moduł. Ukończony moduł jest wtedy ustawiany w ostatecznym położeniu przy pomocy żurawia, po czym konstrukcja stalowa jest zalewana betonem. W przypadku modułu CA20, do wypełnienia stalowej konstrukcji ścian posłuży ok. 1400 metrów sześciennych betonu.

Warto wskazać, że daleko posunięta modularyzacja (która nota bene nie jest jak widać tylko domeną tzw. „małych reaktorów modułowych”) ułatwia i usprawnia realizację. Budowa bloku Sanmen 3 (tzw. „pierwszy beton jądrowy”) rozpoczęła się 28 czerwca b.r. a więc niespełna dwa miesiące temu, a zatwierdzona została przez Radę Państwa 20 kwietnia b.r.

Na zdjęciu kompletny moduł CA20 umieszczony na fundamencie budynku reaktora bloku Sanmen 3 (fot. CNNC)


Podziel się z innymi


Komentarze