Serwis informacyjny

124. rocznica urodzin Isidora Isaaca Rabina

Data dodania: piątek, 29 lipca 2022, autor: nuclear.pl

29 lipca w 1898 roku w Rymanowie, urodził się Isidor Isaac Rabi, amerykański fizyk pochodzenia polsko-żydowskiego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rezonansową metodę obserwacji właściwości magnetycznych jąder atomowych.

Zaawansowany reaktor wodny wrzący ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor), fot. GE Hitachi
Zaawansowany reaktor wodny wrzący ABWR (ang. Advanced Boiling Water Reactor), fot. GE Hitachi

Po emigracji w wieku 4 lat do USA studiował chemię na Cornell University który ukończył w 1927 roku, a następnie fizykę na Columbia University, gdzie uzyskał doktorat w 1929 roku, a w 1937 roku został profesorem fizyki. W latach 1940–1945 kierował grupą naukowców, pracującą w Massachusetts Institute of Technology nad konstrukcją radaru.

W latach 1946–1956 był członkiem amerykańskiej komisji ds. energii atomowej, a po rezygnacji Roberta Oppenheimera był jej przewodniczącym w latach 1952–1956. Był pomysłodawcą stworzenia międzynarodowego laboratorium CERN w Genewie, oraz Brookhaven National Laboratory koło Nowego Jorku.

Jego najważniejszym dokonaniem naukowym było opracowanie metody pozwalającej na mierzenie właściwości magnetycznych jąder atomowych, za co w 1944 roku otrzymał Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze