Serwis informacyjny

Węgry wydłużą okres eksploatacji Elektrowni Jądrowej Paks

Data dodania: czwartek, 7 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował węgierski pottal index.hu, powołując się na słowa Laszlo Palkovica, ministra technologii i przemysłu, tamtejszy rząd rozważa możliwość przedłużenia do 2031 roku pracy Elektrowni Jądrowej Paks, wybudowanej w latach 80. XX wieku.

Elektrownia jądrowa Paks
Elektrownia jądrowa Paks

Elektrownia Jądrowa Paks to położona w południowej części kraju, jedyna elektrownia jądrowa pracująca na Węgrzech. Składająca się z czterech bloków wyposażonych w reaktory WWER-440 model W-213 siłownia zapewnia ok. 50% węgierskiej produkcji energii elektrycznej.

- W związku z koniecznością zapewnienia naszej niezależności energetycznej krajowi pilnie potrzebna jest energia jądrowa, dlatego 11 lipca przedstawimy Országgyűlés (jednoizbowy parlament Węgier - przyp. nuclear.pl) propozycję przedłużenia pracy Elektrowni Jądrowej Paks do 2031 roku - powiedział Palkovic, przemawiając w programie Inforadio Arena.

Według serwisu minister dodał też, że nie ma dobrych powodów do wstrzymania inwestycji w budowę Elektrowni Jądrowej Paks 2. We wtorek węgierski minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych Peter Szijjártó powiedział, że w tym tygodniu spodziewany jest kolejny ważny krok w procesie licencjonowania projektu Paks II.

W zeszłym tygodniu Paks II. Atomerőmű Zrt., spółka powołana dla realizacji nowych bloków jądrowych na Węgrzech, poinformowała o uzyskaniu zezwolenia na rozpoczęcie produkcji chwytacza rdzenia. Do fizycznego rozpoczęcia budowy bloków, które planowane jest na wrzesień br. wymagane jest jeszcze uzyskanie czterech zezwoleń wydanych przez węgierki urząd dozoru jądrowego OAH (Országos Atomenergia Hivatalnak).


Podziel się z innymi


Komentarze