Serwis informacyjny

ČEZ podpisał umowy na dostawę zestawów paliwowych do Elektrowni Jądrowej Temelín

Data dodania: środa, 29 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Koncern ČEZ poinformował wczoraj o zawarciu umów na dostawy paliwa jądrowego dla Elektrowni Jądrowej Temelín. Zgodnie z ogłoszonymi 12 kwietnia wynikami postępowania przetargowego, umowy podpisano jednocześnie z dwoma dostawcami: amerykańską firmą Westinghouse oraz Francuską Framatome.

– Oczywiście wybraliśmy oferty najlepsze zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i ceny. Jednocześnie jednak naszym celem była dywersyfikacja dostawców w celu minimalizacji ryzyka możliwego zakłócenia dostaw z jakiegokolwiek powodu – wyjaśnia Ladislav Štěpánek, dyrektor Departamentu Cyklu Paliwowego ČEZ.

Dostawy paliwa na podstawie nowych umów mają rozpocząć się w 2024 roku i potrwać przez około 15 lat. Władze czeskiej spółki poinformowały przy okazji, iż EJ Temelín dysponuje zapasem zestawów paliwowych na „około dwa lata eksploatacji”. Zapasy w drugiej elektrowni jądrowej koncernu, Dukovany, są wystarczające na około trzy lata.

– Zdecydowaliśmy się na powiększenie zapasu paliwa w obu elektrowniach jądrowych w 2016 roku – wyjaśnia Bohdan Zronek, członek zarządu i dyrektor działu energetyki jądrowej czeskiej korporacji. – Oczywiście nadal myślimy o dywersyfikacji dostawców.

Nowe umowy sprawią, że elektrownia Temelín stanie się niezależna od dostaw paliwa z Rosji. Zachodnie paliwo nie jest zresztą dla tego zakładu nowością. Choć zainstalowane są w nim radzieckiej konstrukcji reaktory WWER-1000 W-320, to w początkowym okresie eksploatacji wykorzystywały one paliwo firmy Westinghouse. Paliwo rosyjskie pojawiło się tam dopiero w 2010 roku, na mocy dziesięcioletniej umowy zawartej na podstawie zakończonego w 2006 roku przetargu. Współpraca z firmą Westinghouse jednak nie zakończyła się – w 2016 Czesi podpisali umowę na dostawę sześciu zestawów do badań; zostały one załadowane w kwietniu 2019 roku.

Westinghouse dostarczał już także paliwo do innych reaktorów konstrukcji radzieckiej i rosyjskiej, także w Ukrainie i Finlandii. Paliwo, które dostarczane będzie do Temelína to zmodyfikowana wersja konstrukcji RWFA (Robust Westinghouse Fuel Assembly), wykorzystywanej w ukraińskich reaktorach WWER-1000. Wersja czeska będzie różnić się zastosowaniem nieco odmiennych materiałów oraz nieznacznie zwiększoną masą paliwa w zestawie (569,6 kg UO2 zamiast 550,8 – wg danych dla zestawów próbnych). Paliwo ma być przystosowane do współpracy z zestawami od innych dostawców w tym samym rdzeniu.

– Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Grupy ČEZ o dywersyfikacji dostawców paliwa i wyborze Westinghouse jako dostawcy paliwa jądrowego dla Elektrowni Jądrowej Temelín. Westinghouse opracował i przez wiele lat dostarczał własne konstrukcje paliw WWER, zarówno dla reaktorów WWER-1000, jak i WWER-440 – komentuje Tarik Chocho, prezes działu usług dla pracujących elektrowni na Europę i Bliski Wschód w firmie Westinghouse. – Cieszymy się na współpracę z ČEZ i rozwój partnerstwa związany z dostawą paliwa dla Temelína i Dukovan w niedalekiej przyszłości.

Framatome z drugiej strony, choć jest bardzo ważnym graczem na światowym rynku paliwa jądrowego, dostarczającym paliwo do 380 reaktorów, nie dostarczał jeszcze paliwa do reaktorów typu WWER, choć był dostawcą usług dla czeskiej energetyki jądrowej. – Framatome cieszy się z wyboru na dostawcę paliwa dla ČEZ, który przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego elektrowni – deklaruje Lionel Gaiffe, wiceprezydent pionu paliwowego we Framatome. – Jest to rezultat długoterminowego partnerstwa pomiędzy ČEZ i Framatome i dowodzi zaufania ČEZ do niezawodności naszego paliwa w odniesieniu do swoich potrzeb i potrzeby wytwarzania niskoemisyjnej energii w Czechach.

Warto zauważyć, że prace w kierunku dywersyfikacji dostaw paliwa i uniezależniania się od Federacji Rosyjskiej pod tym względem zostały zainicjowane już na długo przed tegoroczną napaścią Rosji na Ukrainę i ich źródeł można raczej upatrywać już w początkach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego w 2014 roku. Jest to zresztą działalność prowadzona w całej Unii Europejskiej i wspierana przez jej organy. Oficjalnie chodzi o „uniezależnienie się od dostawców spoza UE”, jednak w praktyce w sposób oczywisty chodzi o Rosję (nota bene, paliwo Westinghouse produkowane jest w szwedzkich zakładach amerykańskiego koncernu, a więc jest europejskie).

Przygotowania do przejścia na zachodnie paliwo realizowane są także np. w bułgarskiej EJ Kozłoduj, w której pracują reaktory takie same, jak w Temelínie. To właśnie dzięki realizowanej od lat polityce zabezpieczenia dostaw, wyrażającej się z jednej strony we wzroście stanów magazynowych w elektrowniach, a z drugiej próbami paliwa od nowego dostawcy, Czechy są dziś w stanie uniezależnić się od dostaw z Rosji w warunkach zaostrzonych stosunków tego agresywnego kraju z państwami UE. Jest do dobry przykład sytuacji, w której cechy energetyki jądrowej, związane z wysoką gęstością energii w paliwie i łatwością jego magazynowania, przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju w niestabilnej sytuacji geopolitycznej.

Na zdjęciu wnętrze budynku reaktora bloku Temelín 2 podczas przeładunku paliwa (fot. ČEZ)


Podziel się z innymi


Komentarze