Serwis informacyjny

Toshiba dołącza do Bechtel i Westinghouse w walce o polski projekt jądrowy

Data dodania: środa, 8 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Toshiba America Energy Systems Corporation, jej spółka zależna, japońska Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation oraz Bechtel Power Corporation ogłosiły podpisanie porozumienia w sprawie współpracy w zakresie dostawy turbin parowych i generatorów dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Toshiba jest najnowszą firmą, która dołączyła do grona amerykańskich i polskich firm organizujących zespół kierowany przez Bechtel i Westinghouse Electric Company dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Firma ma doświadczenie w uruchomieniu, likwidacji i demontażu elektrowni jądrowych oraz zakładów jądrowego cyklu paliwowego.

- Każda nowa elektrownia jądrowa wymaga specjalistycznej wiedzy od sprawdzonych firm z wymaganymi certyfikatami - powiedział Ahmet Tokpinar, dyrektor generalny linii biznesowej Energetyka jądrowa w Bechtel. - Toshiba od prawie 100 lat dostarcza turbiny parowe, generatory i usługi do elektrowni wszystkich typów. To zespół o sprawdzonych możliwościach produkcyjnych i doskonałej obsłudze - dodał.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współpracować z Bechtel, ponieważ pojawia się ekscytująca możliwość wesparcia rozwoju polskiej energetyki jądrowej - powiedział Kentaro Takagi, prezes i dyrektor generalny Toshiba America Energy Systems Corporation.

Toshiba America Energy Systems Corporation, z siedzibą w West Allis w stanie Wisconsin jest dużym zakładem produkcyjnym i serwisowym, dostarczającym turbiny i generatory oraz usługi dla przemysłu energetycznego w obu Amerykach, w tym elektrowni cieplnych, wodnych i jądrowych.

Bechtel i Westinghouse wspólnie przygotowują projekt inżynieryjny front-end dla polskiego rządu, w ramach którego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w lokalizacji "Lubiatowo-Kopalino" miałaby postać trzyblokowa elektrownia wyposażona w reaktory Westinghouse AP1000. Firmy współpracują również w sprawie udziału w programie rozbudowy energetyki jądrowej w Czechach.


Podziel się z innymi


Komentarze