Serwis informacyjny

Zakończono budowę wewnętrznej kopuły obudowy 1. bloku Elektrowni Jądrowej Zhangzhou

Data dodania: wtorek, 7 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała China National Nuclear Corporation jej spółka zależna China Nuclear Industry 24 Construction Company zakończyła 28 maja 2022 roku betonowanie wewnętrznej kopuły bezpieczeństwa pierwszego bloku Elektrowni Jądrowej Zhangzhou.

Stalowa kopuła wewnętrznej obudowy bezpieczeństwa, o średnicy 45 metrów, wysokości prawie 14 metrów i masie około 260 ton, została podniesiona dźwigiem i zamontowana na cylindrycznej części ścian podwójnej konstrukcji obudowy w październiku 2021 roku.

Maksymalna grubość obudowy to około 2 metry u podstawy i około 1 metra na szczycie kopuły. Do jego budowy zużyto około 819 ton prętów zbrojeniowych. Całkowita objętość betonu użytego do budowy wewnętrznej kopuły wynosiła około 4013 metrów sześciennych.

Następnie zostanie zainstalowana zewnętrzna kopuła obudowy bezpieczeństwa. Główną funkcją obudowy jest zapewnienie integralności i zabezpieczenia budynku reaktora i odgrywa kluczową rolę w zabezpieczaniu materiałów radioaktywnych.

Budowana w chińskiej prowincji Fujian elektrownia będzie się składać z dwóch bloków Hualong One. Budowa pierwszego bloku ruszyła na początku października 2029 roku, a budowa drugiego bloku we wrześniu 2020 roku. Oddanie bloków do komercyjnej eksploatacji planowane jest odpowiednio na 2024 i 2025 rok.


Podziel się z innymi


Komentarze