Serwis informacyjny

Ruszyły dostawy ukraińskiej energii elektrycznej do Mołdawii

Data dodania: sobota, 4 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Energoatom, największy ukraiński producent energii elektrycznej i operator elektrowni jądrowych, po podpisaniu kontraktu eksportowego z mołdawską państwową firmą Energocom, rozpoczął 4 czerwca 2022 roku dostawy energii elektrycznej do Mołdawii.

Zgodnie z umową Energoatom planuje w czerwcu dostarczyć Mołdawii 85,2 tys. MWh energii elektrycznej w cenie 77 USD za 1 MWh. Dzięki eksportowi Energoatom otrzyma dodatkowe źródło finansowania.

Ze wzgledu na niższe zapotrzebowanie Ukrainy na energie elektryczną, eksploatowane przez Energoatom elektrownie jądrowe pracują z około połową mocy zainstalowanej i firma ma duży potencjał do zwiększenia produkcji energii elektrycznej, dlatego jej eksport do Mołdawii, a później do sąsiednich krajów UE, jest niezwykle perspektywicznym obszarem dla firmy.

Zaopatrzenie Mołdawii w energię elektryczną dużej mierze jest uzależnione od należącej do rosyjskiej spółki Inter RAO UES i położonej na terenie separatystycznej Mołdawskiej Rrpubliki Naddniestrza elektrownii Mołdawska GRES. Ukraiński eksport pozwoli krajowi na dywersyfikację dostaw energii elektrycznej i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne.

Przypomnijmy, że Ukraina i Mołdawia wspólnie przeszły trudną ścieżkę integracji z europejską ENTSO-E. Systemy energetyczne obu krajów zostały w pełni zsynchronizowane z siecią energetyczną Europy kontynentalnej w połowie marca 2022 roku. Dziś Ukraina i Mołdawia kontynuują to partnerstwo i pogłębiają współpracę.


Podziel się z innymi


Komentarze