Serwis informacyjny

Temelín z przedłużonym zezwoleniem na eksploatację drugiego bloku

Data dodania: poniedziałek, 30 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Marek Sviták, rzecznik prasowy czeskiego koncernu energetycznego ČEZ, Elektrownia Jądrowa Temelín otrzymała w ostatnich dniach od Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego SÚJB zezwolenie na kontynuowanie eksploatacji drugiego bloku. Jak stwierdzono w komunikacje Urzędu, analiza przedłożonej dokumentacji "nie ujawniła żadnych faktów uniemożliwiających wydanie zezwolenia".

Elektrownia jądrowa Temelin, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Temelin, fot. CEZ

Zezwolenie wydawane jest na czas nieokreślony, jednak ČEZ musi stale udowadniać organowi, że spełnia wszystkie warunki związane z bezpieczną eksploatacją. Dwa lata temu ČEZ otrzymał podobne pozwolenie dla pierwszego bloku EJ Temelín i wszystkich jednostek Elektrowni Jądrowej Dukovany.

Nowe zezwolenie zawiera szereg warunków. W praktyce, na przykład, ČEZ musi co dziesięć lat przedkładać dozorowi jądrowemu obszerny raport bezpieczeństwa, tak zwaną okresową ocenę bezpieczeństwa. Od początku działalności przemysł energetyczny zainwestował w EJ Temelín już ponad 25 miliardów CZK (w tym roku jest to około 3,5 miliarda CZK), dzięki czemu moc elektryczna obu bloków wzrosła o ponad 200 MW.

– Chcemy eksploatować obie elektrownie jądrowe przez co najmniej 60 lat, dlatego musimy utrzymywać je w jak najlepszym stanie i być w stanie wykazać zgodność z wymogami bezpieczeństwa przez cały czas. Bezpieczny wzrost mocy, porównywalny z budową mniejszego bloku jądrowego, jest bonusem tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie warunki wstępne - podkreślił Bohdan Zronek, Dyrektor Pionu Energetyki Jądrowej i członek Rady Dyrektorów ČEZ.

Obecne zezwolenie wygasa 31 maja. Jest to jeden z powodów, dla których ČEZ złożył wniosek o nowe zezwolenie z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Niezbędne dokumenty są dostarczane do biura nieprzerwanie od 2018 roku.

– Na przykład musieliśmy pokazać, w jaki sposób będziemy monitorować żywotność ważnych urządzeń w nadchodzących latach lub jakie będą inwestycje w modernizację i wzmocnienie bezpieczeństwa. Niektóre dokumenty, takie jak okresowa ocena bezpieczeństwa, były wspólne dla obu bloków. Przekazaliśmy je do biura dwa lata temu wraz z wnioskiem dla pierwszego bloku - powiedział Jan Kruml, dyrektor Elektrowni Jądrowej Temelín.

Po raz pierwszy reaktor drugiego bloku został oddany do użytku 31 maja 2000 roku. Pierwsza energia elektryczna została następnie dostarczona do systemu elektroenergetycznego w dniu 29 grudnia 2002 roku. W sumie, w ciągu 20. kampanii, blok wygenerował 137 milionów MWh bezemisyjnej energii elektrycznej pomagając zaoszczędzić około 110 milionów ton CO2.


Podziel się z innymi


Komentarze