Serwis informacyjny

Boris Jonson z wizyta w Elektrowni Jądrowej Hartlepool

Data dodania: czwartek, 5 maja 2022, autor: nuclear.pl

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że Elektrownia Jądrowa Sizewell C jest „z pewnością w planach” i zostanie częściowo sfinansowana przez międzynarodowych inwestorów. - Chcemy Sizewell C i jak najszybciej przedstawimy plany - powiedział Johnson w rozmowie z BBC Radio Suffolk.

- Będziemy budować reaktor jądrowy co roku, a nie jeden na dekadę. Będziemy musieli za niego płacić częściowo ze środków publicznych, ale będziemy też szukać inwestorów - dodał.

W podobnym tonie Boris Jonson wypowiadał się 2 maja 2022 roku podczas wizyty w Elektrowni Jądrowej Hartlepool, składającej się z dwóch bloków o mocy 590 i 595 MWe wyposażonych w reaktory chłodzone gazem z moderatorem grafitowym typu AGR.

- Elektrownie jądrowe, takie jak ta, którą odwiedziłem dzisiaj w Hartlepool, są absolutnie kluczowe do odejścia od paliw kopalnych, w tym rosyjskiej ropy i gazu. Zamiast jednego reaktora co dekadę będziemy budować jeden co roku, zasilając domy czystą, bezpieczną i niezawodną energią - napisał Boris Jonson na swoim profilu na FB.

Elektrownia Sizewell C ma być instalacją bliźniaczą do obecnie realizowanej Hinkley Point C, a więc także ma składać się z dwóch bloków z francuskimi reaktorami EPR. Ma być jednak realizowana według zmodyfikowanej formuły biznesowej, bowiem dla projektu Hinkley Point brytyjski rząd zawarł z inwestorami kontrakt różnicowy.

Pod koniec stycznia rząd brytyjski poinformował o wyasygnowaniu kwoty 100 mln funtów na przygotowania do realizacji projektu. Głównym inwestorem w nową elektrownię ma być, podobnie jak w Hinkley Point, EDF Energy, brytyjski oddział francuskiego państwowego koncernu EDF.


Podziel się z innymi


Komentarze