Serwis informacyjny

Mlode sokoła wędrownego urodziły się w Elektrowni Jądrowej Temelín

Data dodania: czwartek, 5 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jak informuje Grupa ČEZ, w Elektrowni Jądrowej Temelín wykluły się trzy samice sokoła wędrownego. Trzy młode ptaki zostały poddane kontroli ornitologicznej i zaobrączkowane. Nadano im także imiona: Valerie, Evženie i Alexandra.

Młode ptaki przyszły na świat w budce lęgowej zamontowanej na galerii na kominie wentylacyjnym budynku gospodarek pomocniczych elektrowni. Ich rodzice gniazdują tam od dwóch lat. Jak wyjaśnia Kateřina Bohuslavová, dyrektor ds. ochrony środowiska, komunikacji społecznej i transparentności, „Grupa ČEZ współpracuje z ornitologami w zakresie ochrony zagrożonego sokoła wędrownego od 2011 roku. W ciągu ponad dziesięciu lat z zakładów Grupy ČEZ odleciało co najmniej 114 młodych”.

– To nie tylko sokoły. Nasze elektrownie jądrowe to względnie spokojne, osłonięte i czyste przestrzenie bez oprysków czy zanieczyszczeń, co przyciąga nie tylko ptaki. Dowodem jest wysokiej jakości miód z obu miejsc [elektrowni – przyp. Nuclear.pl]; hodujemy tu zioła – dodaje Bohdan Zronek, członek zarządu Grupy i dyrektor pionu energetyki jądrowej.

Na fotografii Valerie, Evženie i Alexandra, fot. JE Temelín


Podziel się z innymi


Komentarze