Serwis informacyjny

Uruchomiono amerykański program kredytów jądrowych

Data dodania: czwartek, 28 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzył proces składania wniosków o pierwszy cykl dofinansowania w ramach programu Civil Nuclear Credit o wartości 6 miliardów dolarów, mającego na celu wsparcie dalszej eksploatacji bloków jądrowych zagrożonych przedwczesnym wyłączeniem ze względów ekonomicznych.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

- Istniejąca flota reaktorów jądrowych w USA jest kluczowym zasobem do osiągnięcia zerowej emisji netto w całej gospodarce do 2050 roku, ale zmieniające się rynki energii i inne czynniki ekonomiczne spowodowały wcześniejsze zamknięcie 12 bloków od 2013 roku - poinformował DOE.

Program CNC, część dwupartyjnej ustawy o infrastrukturze podpisanej przez prezydenta Joe Bidena w listopadzie 2021 roku, ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez przydzielanie kredytów „certyfikowanym” blokom, które mogą wykazać, że przewiduje się ich zamknięcie ze względów ekonomicznych i że ich wyłączenie doprowadzi do wzrost zanieczyszczeń powietrza i emisji dwutlenku węgla, co do których Komisja Dozoru Jądrowego ma „uzasadnione zapewnienie”, że reaktor będzie nadal działał bezpiecznie.

- Amerykańskie elektrownie jądrowe dostarczają ponad połowę bezemisyjnej energii elektrycznej w kraju - powiedziała Jennifer Granholm, sekretarz ds. energii. - Wykorzystujemy każde dostępne narzędzie, aby kraj był zasilany czystą energią do 2035 roku, a to obejmuje priorytetowe traktowanie naszej istniejącej floty jądrowej, aby umożliwić dalsze bezemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej i stabilność gospodarczą - dodała.

Jak poinformował DOE, pierwszy cykl dotacji CNC będzie traktował priorytetowo reaktory, które już ogłosiły zamiar zaprzestania działalności. Departament Energii wydał wytyczne dla właścicieli lub operatorów takich zakładów, w jaki sposób formułować i składać swoje wnioski o przydział środków finansowych.

W tym pierwszym okresie przyznawania dotacji CNC DOE przyjmuje wnioski o certyfikację i dotacje jako pojedyncze zgłoszenie, aby wdrożyć program w szybszym terminie. Przyszłe cykle przyznawania dotacji nie będą ograniczać się tylko do reaktorów jądrowych, które publicznie ogłosiły zamiar zakończenia pracy i przejścia do fazy likwidacji obiektu, lecz także obejmować będą inne jednostki zagrożone wyłączeniem.


Podziel się z innymi


Komentarze