Serwis informacyjny

Projekt budowy tunelu w Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi urochomiony

Data dodania: środa, 27 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podalała japońska telewizja NHK administracja firmy Tokyo Electric Power uruchomiła w poniedziałek program budowy odcinka wylotowego tunelu, przez który ma zrzucać oczyszczoną wodę z Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi.

Statki budujące tunel rozpoczną prace na dnie morskim w tym tygodniu, jednocześnie na terenie elektrowni jądrowej trwają wstępne przygotowania do budowy tunelu.

Prace na pełną skalę mają się rozpocząć w czerwcu po uzyskaniu pozwolenia od rządowej Komisji Kontroli Energetyki Atomowej i władz samorządowych. Długość tunelu wyniesie 1 km. Samo miejsce zrzutu wody będzie zlokalizowane poza obszarem połowowym.

W kwietniu ubiegłego roku rząd japoński zezwolił na zrzucenie do oceanu znacznej ilości wody z Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi. Woda została oczyszczona z substancji radioaktywnych, ale nadal zawiera tryt, radioaktywny izotop wodoru.

Przygotowania do zrzuru wody potrwają około dwóch lat. Zawartość trytu w odprowadzanej wodzie wyniesie jedną czterdziestą normy bezpieczeństwa ustanowionej przez Międzynarodową Komisję Ochrony Radiologicznej i rząd Japonii.

Obecnie w stalowych zbiornikach na terenie elektrowni jądrowej zgromadzono ponad 1,25 miliona ton oczyszczonej wody. Planowane jest jej zrzucanie do oceanu etapami w małych ilościach przez 30 lat.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zapowiedziała, że ​​będzie na bieżąco monitorować ten proces. Wiele krajów sąsiadujących z Japonią, w tym Chiny i Korea Południowa, wyraziło już swoje zaniepokojenie procesem.


Podziel się z innymi


Komentarze