Serwis informacyjny

Kanada kończy pierwszy etap badań lokalizacyjnych głębokiego składowiska

Data dodania: poniedziałek, 11 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Kanadyjska Organizacja Gospodarki Odpadami Jądrowymi NWMO (ang. Nuclear Waste Management Organization) zakończyła program wykonywania odwiertów geologicznych w dwóch lokalizacjach, które są rozważane pod kątem budowy składowiska geologicznego odpadów radioaktywnych i wypalonego paliwa jądrowego.

NWMO w imieniu rządu Kanady realizuje od 2010 roku wieloletni program ostatecznego składowania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego, odpowiadając za wszystkie etapy tego procesu – od wyboru miejsca i technologii po rozwoju projektu, do kontaktów z lokalnymi gminami, społeczeństwem i innymi interesariuszami.

W ciągu pierwszych dwóch lat 22 kanadyjskie gminy wyraziły zainteresowanie otrzymaniem informacji i bardziej szczegółowym rozważeniem możliwości budowy składowiska odpadów. Do drugiego etapu (tzw. „ocena wstępna”) zakwalifikowano 11 lokalizacji, przy czym ostatecznie rozważane były tylko dwie gminy: Wabigun-Ignace oraz Soujin Ojibway Nation (SON) – South Bruce.

Obie te lokalizacje znajdują się w prowincji Ontario, w której znajduje się 12 z 13 działających kanadyjskich bloków jądrowych, a także 10 bloków będących w trakcie likwidacji.

Odwierty prowadzono do głębokości 1000 metrów, co jest niezbędne do jasnego zrozumienia geologi na badanym obszarze i powinno zweryfikować zgodność lokalizacji z wymogami regulacyjnymi.

W rejonie Vabigun-Ignas, gdzie wiercenie pierwszego odwiertu rozpoczęło się w 2017 roku i zostało zakończone w listopadzie 2021 roku (z przerwą podczas epidemii koronawirusa w latach 2020-2021), wykonanobłączniebsześć odilwiertów.

Z kolei wiercenie w rejonie South Bruce rozpoczęło się w kwietniu 2021 roku, a rok później, 8 kwietnia 2022 roku, NWMO ogłosiło zakończenie tego etapu eksploracji również na tym obszarze.

NWMO zamierza ostatecznie wybrać jedną z dwóch lokalizacji w 2023 roku. Następnie rozpocznie się jeszcze bardziej szczegółowe badanie terenu, samego projektu oraz przejścia procedur licencyjnych i wydawania pozwoleń. Budowa obiektu do ostatecznego składowania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego powinna rozpocząć się w 2033 roku, a eksploatacja - w latach 2040-2045.


Podziel się z innymi


Komentarze