Serwis informacyjny
ČEZ rezerwuje teren w EJ Temelín pod budowę bloku SMR
Data dodania: poniedziałek, 4 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl
Koncern ČEZ, który jest operatorem czeskich elektrowni jądrowych, poinformował o zarezerwowaniu w rejonie czynnej Elektrowni Jądrowej Temelín terenu dla potencjalnej budowy małych reaktorów modułowych.
O decyzji poinformowano potencjalnych amerykańskich dostawców, NuScale, GE Hitachi oraz Holtec International, a także władze Kraju Południowoczeskiego, na obszarze którego znajduje się elektrownia.
Jak zapisano w komunikacie ČEZ-u, „położony w południowych Czechach Temelín to sprawdzona lokalizacja obiektu jądrowego, co jest zasadniczą zaletą. Chodzi o stabilne podłoże geologiczne, dostępność doświadczonego personelu eksploatacyjnego oraz służb ochrony. To jedne z powodów, by pilotażowy projekt małego reaktora modułowego zrealizować we współpracy z firmami międzynarodowymi właśnie tutaj.”
Co ważne, plany budowy pilotażowych SMR-ów w Czechach nie są przygotowywane zamiast, ale obok planów budowy tradycyjnych „dużych” jądrowych bloków energetycznych. – Działania te w żadnym stopniu nie naruszają planu budowy dwóch standardowych bloków w lokalizacji Temelín. Opcje na ich realizację są częścią postępowania przetargowego na budowę nowego bloku jądrowego w Dukovanach, które zostało otwarte dwa tygodni temu – wyjaśnia Daniel Beneš, prezes zarządu i dyrektor generalny ČEZ.
– Z punktu widzenia energetyki jądrowej, Temelín jest dogodną lokalizacją, a z doświadczenia wiem, że konieczne jest skupienie się na przyszłości. Małe reaktory modulowe są przyszłością energetyki i to dlatego w imieniu Kraju Południowoczeskiego przystępuję do tych rozmów i wspieram wspólne działania – komentuje Martin Kuba, hetman Kraju Południowoczeskiego. Choć kwestia tego, czy to małe reaktory modułowe będą przyszłością energetyki pozostaje jeszcze chyba otwarta, to bez wątpienia wsparcie władz lokalnych dla rozwoju elektrowni ma tutaj duże znaczenie.
Do tej pory Grupa ČEZ podpisała wstępne umowy o współpracy z szeregiem potencjalnych dostawców „małych reaktorów modułowych”: NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP i Holtec. Widać tu dążenie do dokonania wyboru z szerokiego katalogu rozwiązań, bowiem konstrukcje oferowane przez te firmy reprezentują zakres mocy od 77 do 470 MW z pojedynczego modułu, co czyni je instalacjami mocno odmiennymi. Jako ciekawostkę można tu dodać, że komunikat ČEZ zaraz po informacji na ten temat, zawiera definicję SMR-a, jako instalacji o mocy do 300 MW – która była do niedawna uznawana dość powszechnie, ale której ewidentnie nie spełnia konstrukcja proponowana przez RR.
Elektrownia Jądrowa Temelín to obiekt, którego budowę planowano już w końcu lat 70. ubiegłego stulecia. W 1987 roku rozpoczęła się budowa. Elektrownia miała składać się z czterech bloków z reaktorami WWER-1000 W-320 konstrukcji radzieckiej i wejść do eksploatacji w 1991 roku. Tak się oczywiście nie stało z uwagi na transformację ustrojową. W 1993 roku władze Czech podjęły decyzję o dokończeniu dwóch bloków zrealizowanych według nieco zmodernizowanych projektów, zgodnie zresztą z opinią większości czeskiej opinii publicznej. Ostatecznie jednostki przekazano do eksploatacji w latach 2002-2003. Budowy bloków nr 3 i nr 4 zaniechano, aczkolwiek na terenie elektrowni do dziś zarezerwowany jest teren niezbędny do ich realizacji.