Serwis informacyjny

Aktualizacja informacji na temat stanu Zaooroskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: czwartek, 17 marca 2022, autor: nuclear.pl

Poniżej przedstawiamy Komunikat Państwowej Służby Dozoru Jądrowego Ukrainy dotyczący aktualnej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

"Zaporoska elektrownia jądrowa i miasto Enerhodar znajdują się pod kontrolą rosyjskich wojsk od 4 marca 2022 r.

Aktualny stan bloków energetycznych bez zmian: dwa bloki w ruchu, dwa bloki w remontach (nr 1 i nr 6), pozostałe odstawione.

Dwie linie wysokiego napięcia 750 kV (zaporoska i południowego Donbasu) pozostają odłączone, a 16 marca 2022 r. o godzinie 14:29 odłączono kachowską linię napowietrzną. Mając to na uwadze, zmniejszono moc dwóch pracujących bloków energetycznych.

Należy zauważyć, że linie wysokiego napięcia zasilają system elektroenergetyczny kraju, ale jednocześnie tymi samymi liniami zasilana jest elektrownia jądrowa. Utrata wszystkich linii energetycznych doprowadzi do przerw w dostawie energii, co może prowadzić do nieprzewidywalnych konsekwencji.

Według kierownictwa ZNPP:

- personel eksploatacyjny stale monitoruje stan bloków energetycznych i zapewnia ich bezpieczną eksploatację zgodnie z wymaganiami instrukcji ruchu;

- eksploatacja elektrowni jądrowej prowadzona jest wyłącznie przez personel Zaporoskiej EJ i prowadzona jest stała rotacja zarówno personelu eksploatacyjnego, jak i dziennego;

- nie odnotowano zmian sytuacji radiologicznej na terenie EJ, w strefie obserwacji i w strefie ochrony sanitarnej;

- na terenie elektrowni i terenach przyległych trwają poszukiwania niebezpiecznych obiektów, jakie mogły się tam znaleźć w wyniku ostrzału elektrowni przez wojska rosyjskie.

Nadzór regulacyjny nad bezpieczeństwem jądrowym i radiacyjnym bezpośrednio na terenie elektrowni nie jest obecnie prowadzony. Państwowa Służba Dozoru Jądrowego Ukrainy pozostaje w stałym kontakcie z Zaporoską EJ.

Na terenie Zaporoskiej EJ nadal przebywają przedstawiciele rosyjskiego koncernu energetyki jądrowej Rosatom."
[Koniec komunikatu]

Jak informuje na komunikatorze Telegram operator elektrowni Energoatom, utrata możliwości wyprowadzenia mocy linią w kierunku Kachowki wymusiło ograniczenie mocy pracujących bloków. Energoatom informuje, że naprawa linii nie jest możliwa, ponieważ do uszkodzenia doszło w obszarze, w którym toczą się walki.


Podziel się z innymi


Komentarze