Serwis informacyjny

Energoatom rezygnuje z dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego

Data dodania: sobota, 12 marca 2022, autor: nuclear.pl

Ukraiński Energoatom poinformował wczoraj że rezygnuje z dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich bloków i jest gotów do calkowitego przejścia na dostawy amerykańskiego Westinghouse.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

Współpraca pomiędzy Energoatomem a firmą Westinghouse w dziedzinie dostaw paliwa jądrowego jest kontynuowana już trzecią dekadę, a w ramach realizacji Programu Dywersyfikacji Paliwa Jądrowego do reaktorów WWER-1000 już 7 z 15 ukraińskich bloków jądrowych pracuje na paliwie Westinghouse.

W dniu 30 września 2020 roku w Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podpisano również porozumienie między Energoatom a Westinghouse na dostawę paliwa jądrowego do dwóch reaktorów WWER-440 w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej.

Kontrakt przewiduje dostawy od 2024 roku, zespołów paliwowych do reaktorów WWER-440 do eksploatacji eksperymentalnej. W umowie przewidziano również możliwość wyprodukowania części elementów zespołów paliwowych w ukraińskich zakładach Atomnergomash.

Obecnie posiadane przez Energoatom zasoby paliwa jądrowego wystarczą na kolejne dwa lata pracy. W tym czasie Westinghouse jest gotowy do zwiększenia produkcji swoich zestawów dla reaktorów WWER.


Podziel się z innymi


Komentarze