Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jądrowych

Data dodania: sobota, 05 marca 2022, autor: nuclear.pl

Poniżej przedstawiamy podsumowanie informacji na temat stanu działania ukraińskich elektrowni jadrowych pod koniec dzisiejszego dnia (4 marca).

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

Jak poinformował ukraiński dozór jądrowy w wyniku nocnego ostrzału artyleryjskiego terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej uszkodzony został budynek reaktora 1. bloku elektrowni (bez wpływy na jego bezpieczeństwo) a 2 pociski artyleryjskie trafiły w obszar suchego składowiska wypalonego paliwa jądrowego, oddanego do użytku w 2001 roku.

Stopień uszkodzeń konstrukcji i systemów tych instalacji jądrowych oraz ich wpływ na bezpieczeństwo wymaga dodatkowych ocen opartych na wynikach dokładnych kontroli służb specjalnych operatora elektrowni.

Pożar, który wybuchł w nocy na skutek ostrzału poważnie uszkodził budynek ośrodka szkoleniowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie terenu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Personel operacyjny, który w czasie zajęcia elektrowni przebywał na swojej zmianie, zmuszony był do dalszej pracy przez ponad 24 godziny. Wśród pracowników elektrowni nie ma zabitych ani rannych. Część personelu otrzymała opiekę medyczną z powodu stresu.

Po poludniu dopuszczono do przeprowadzenia zmiany personelu, planuje się, że nowa zmiana będzie pracować do godziny 23:00. Personel operacyjny monitoruje stan bloków, zapewnia ich pracę.

Przypominamy, iż 1. blok pozostawał wyłączony ze względu na prowadzone prace konserwacyjne, blok 2 aktualnie pracuje na własne potrzeby, blok 3 został w nocy odłączony od sieci, trwają prace nad chłodzeniem jego instalacji i przejściem do zimnego zatrzymania. Zwiększono moc 4. bloku do poziomu 825 MWe, w blokach 5, 6: prowadzone jest chłodzenie instalacji po odłączeniu bloków w dniu 26 lutego.

Pozostałe elektrownie jądrowe pracują bez zmian z łączną mocą 6,0 GWe, zapewniając Ukrainie niecałe 45% produkcji energii elektrycznej.


Podziel się z innymi


Komentarze